Gök mavisi baştankara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gök mavisi baştankara
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Paridae
(Baştankaragiller)
Cins: Cyanistes
Tür: C. cyanus
Cyanistes cyanus
Pallas, 1770
Sinonimler

Parus cyanus

Cyanistes cyanus cyanus

Gök mavisi baştankara (Cyanistes cyanus), baştankaragiller (Paridae) familyasından Rusya ve Orta Asya'da görülen bir baştankara türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

12–13 cm uzunluğunda kolay tanınan bir kuştur. Baş, kuyruk, kanat barları ve alt kısmı beyazdır. Göz boyunca gerdana doğru koyu bir bant devam eder ve üst kısmı gök mavisi rengindedir.

Çağrı sesi mavi baştankaraya benzerdir, dee, dee, dee veya azarlayan bir churrudan ibarettir. Ötüşü mavi baştankara ile taçlı baştankara arasında tanımlanan bir tsi tsi tsi tshurr tsi tsi tshurrdur.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzmanların çoğu Cyanistes'i Parus cinsin bir alt cinsi kabul ederken Amerikalı Kuşbilimciler Birliği ise ayrı bir cins olarak sınıflandırır.

Gök mavisi baştankara Avrupa'da yaşayan mavi baştankarayla çok yakın akrabadır. Rusya'nın batısında yaşayan mavi baştankaralar ile nadiren çiftleşir ancak bazen melez baştankaralara rastlanır. Bu iki türün çiftleşmesinden meydana gelen yavrular gök mavisi baştankaranın beyaz renginin aksine genelde mavi taçlı olurlar. Bu melezlere Pleske baştankarası (Cyanistes × pleskei) adı verilir.

Yaşam şekli ve alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilıman ve yarı arktik, yaprak döken veya karışık orman bölgelerinde, çalılık ve bataklıklarda bulunur. Yerlidir. Bir ağaç deliğine yaptığı yuvasına 10 kadar yumurta bırakır. Yuvasında kuluçkaya yatarken kızdırıldığında tıslamaya benzer sesler çıkarır ve de ısırır. Besinlerini böcek ve tohumlar oluşturur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Gök mavisi baştankara ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Gök mavisi baştankara ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.