İçeriğe atla

Filosemitizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Filosemitizm (Judeofili veya Yahudi hayranlığı), genellikle Yahudi olmayan kişilerce, Yahudiliğe ve Yahudilere karşı duyulan sevgi, takdir ve ilgidir. Ayrıca, Yahudi cemaatinde Yahudi kültürüne ve Yahudi olan her şeye olan sevgidir. Bu konsept yeni olmamasına rağmen (örneğin, Friedrich Nietzsche kendisini "anti-antisemit" olarak tanımlar[1]), yakın zamanda bu fenomen yükselişe geçmiştir. Diğer birçok şeyin yanı sıra Yahudi kültürüne ve tarihine, ayrıca üniversitelerde Yahudilikle ilgili derslere (Yahudiliğin yanında İbranice veya diğer Musevi dilleri dersleri de dahildir) katılanlarla karakterize edilir. Filosemit veya Judeofil yukarıda adı geçen konularla ilgilenenlere veya bu konuları uygulayanlara denir.

Filosemitizm, bir seri kitaba ve gazete makalelerine konu olmuştur. Yahudi cemaatinden filosemitizme farklı tepkiler gelmiştir. Bazılarınca, liberal Yahudi basımlarında aktarıldığına göre, Filosemitizm Yahudilerin kimliklerini tekrar gözden geçirmeleri için itici bir güç olduğundan sıcak bakılmıştır.[2] Başkaları ise Filosemitizmi, Yahudileri özel bir konuma soktuğunu hissettiği için kabul etmez. Bu, Siyonizm'in amacı olan, Yahudiliği "ulusların içinde bir ulus" yapma geleneğiyle çelişir.

Filosemitizm, kendine has bir fenomen değildir. Yabancı kültür hayranlığı olan Allofilya'nın bir alt koludur. Harvard'da uzman ve tartışma yaratan Hitler's Willing Executioners ("Hitlerin Gizli Cellatları") kitabının yazarı Daniel Goldhagen, filosemitizmin gizli antisemitizm olduğunu savunur. Rakibi Norman Finkelstein da ona katılmaktadır. Bu teze göre, Yahudi düşmanları Yahudiler hakkında konuşmak istemektedir fakat antisemitizm toplumsal normlara aykırı olmaya başladığı için bunun yerine Yahudiler hakkında abartılı olumlu şeyler söylemektedirler.

Terminolojiye göre, Uluslararası Dürüstler de filosemit olarak kabul edilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The encyclopedia of Christianity, Volume 4 By Erwin Fahlbusch, Geoffrey William Bromiley
  2. ^ http://www.forward.com 4 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Forward(Editorial, 10 November 2000)

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]