Rhineland Katliamları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rhineland Katliamları
Birinci Haçlı Seferi
Birinci Haçlı Seferi sırasında Metz Yahudilerinin katliamı, Auguste Migette
BölgeSpeyer, Worms, Metz
Tarih1096
4856 (İbrani takvimi)
HedefFransız ve Alman Yahudileri
Ölü2,000 Yahudi
İşleyenlerHalkın Haçlı Seferi
SebepAntisemitizm

Rhineland Katliamları (İbranice: גזירות תתנ"ו ), tarihte Birinci Haçlı Seferi'nin ilk aşaması olarak hatırlanır.

Olay, 1096'da şövalyelere katılan ve Avrupa'daki Yahudi topluluklarına karşı yağmalamayı başlatan Fransız ve Alman köylülerin adını almıştır. Bu olay, tarihteki ilk Yahudi karşıtı kitlesel hareket olarak bilinir. Bu hareketle beraber Antisemitizm, sonunda Holokost'un ortaya çıkmasını takip eden yüzyıllar boyunca geniş çapta yayıldı. Bazı tarihçiler olayları katliam yerine pogrom olarak adlandırıyor

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Antisemitizm yüzyıllardır Avrupa'da var olmuştur. Örnekler arasında yedinci yüzyılda Katolikler tarafından Yahudilerin kitlesel Hıristiyanlaştırılması, 888'de Fransa'nın Metz kentindeki isyanlar, 1000'de Noel'in milenyum yıldönümü hareketleri ve 1066'da Trier'den Yahudilerin sürülmesi sayılabilir. Ancak, Bununla birlikte, Hristiyan Âleminin tarihçileri geleneksel olarak tüm bunları Yahudi cemaatinin gayri meşruluğuna bağladılar.

Haçlılar sekizinci yüzyılda İspanya'daki Reconquista sırasında İber Yarımadası'na vardıklarında sadece Müslümanları değil Yahudileri de öldürdüler. Şövalyeler'in keyfiliği öyle bir düzeye ulaştı ki, 1063'te Papa II. Alexander, Yahudilerin Fransa'da ve Almanya'da Yahudilerin Fransa'da Kral II. Robert ve Almanya'da II. Henry tarafından öldürülmesine ve yaygın olarak Hıristiyanlaştırılmasına karşı çıkmak zorunda kaldı.

Ancak, 1095 yılında, Papa II. Urban, Clermont Tapınağı'ndaki "Kutsal Topraklar" için sadece Müslümanların değil Yahudilerin de infaz edilmesi çağrısında bulunduktan sonra olaylar yeniden alevlenmeye başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

El yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil[değiştir | kaynağı değiştir]

İkincil kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]