Film (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Film
Film
Film filmi afişi
YönetmenAlan Schneider
SenaristSamuel Beckett
OyuncularBuster Keaton
Görüntü yönetmeniBoris Kaufman
KurguSidney Meyers
DağıtıcıVideo Specialists International (video gösterimi)
CinsiSinema filmi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1965, ABD
Çıkış tarih(ler)iİtalya 4 Eylül 1965 (Venedik Film Festivali)
Amerika Birleşik Devletleri 8 Ocak 1966
Süre24 dakika

Film, Samuel Beckett'in yazdığı tek senaryodan çekilen 1965 ABD yapımı filmdir. Grove Press'ten Barney Rosset'in görevlendirmesiyle yazıldı. Senaryonun yazımına 5 Nisan 1963'te başlandı ve ilk taslak dört gün içinde yazıldı. 22 Mayıs'ta hazırlanan ikinci taslağı, kırk yapraklık çekim senaryosu takip etti. Çekimler Temmuz 1964'te New York'ta yapıldı.

Beckett'in -yalnızca “O” olarak anılan- başrol için ilk tercihi Charlie Chaplin'di; ancak, senaryosu oyuncuya hiç ulaşmadı.[1] Yönetmen Alan Schneider Zero Mostel'i istedi ama, oyuncu uygun olmadı. Beckett Jack MacGowran'ı da canıgönülden destekledi ancak, sonradan o da uygun olmadı. Filmde küçük bir rol alacak olan James Karen ise, devamlı olarak 68 yaşındaki Buster Keaton'dan söz etti ve MacGowran’ın koşullarının değişmesinin ardından Keaton'ı düşünmesi konusunda Schneider'ı ikna etti.[2] Oysa Schneider, bu öneriyi yapanın Beckett olduğunu hatırlar.[3]

Filme çekilmiş versiyon Beckett'in orijinal senaryosundan farklılıklar gösterir. Ancak bu, Beckett'in onayıyla oldu, zira kendisi devamlı olarak sette bulundu ki, bu da onun ABD'yi tek ziyaretidir. Collected Shorter Plays of Samuel Beckett (Faber and Faber, 1984) kitabında yer alan senaryoda şöyle yazar:

"Bu Film'in orijinal projesidir. Tamamlanmış çalışmayla tamamıyla aynı olması yönünde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Hatrı sayılır farklılıklardan biri, sokakta geçen açılış sahnesine ilişkindir. Bu ilk çekimdir; ancak daha sonra, yalnızca zorunlu olarak çiftin göründüğü, basitleştirilmiş bir sahneyle değiştirilmiştir. Filmin geri kalanında senaryoya sadık kalınmıştır."[4]

Film, British Film Institute tarafından Beckett'in denetimi olmaksızın Film: a screenplay by Samuel Beckett adıyla yeniden çekildi. (1979, 16mm, 26 dakika) David Rayner Clark'ın yönettiği versiyonun başrolünde Max Wall oynadı.[5]

İlk basımı Eh Joe and Other Writings (Faber and Faber, 1967) kitabında oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grove Press Kaliforniya'ya Chaplin'e senaryonun bir kopyasını yolladığında, sekreterden şu soğuk yanıtı aldı: "Bay Chaplin senaryoları okumaz.", Talmer, J., ‘A film of few words and one Keaton’. Downtown Express, Vol. 18, Issue 52, 2006 7 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 10.4.2008.
  2. ^ FilmWest 22 7 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 'Brownlow on Beckett (on Keaton)' Erişim tarihi: 10.4.2008.
  3. ^ Schneider, A., Samuel Beckett’in 'Film'ini yönetmek üzerine 1 Nisan 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 10.4.2008.
  4. ^ Beckett, S., Collected Shorter Plays of Samuel Beckett (London: Faber and Faber, 1984), s. 162.
  5. ^ FilmWest 22 7 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Genel bir değerlendirme için bkz. Journal of Beckett Studies Vol. 7 26 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 10.4.2008.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]