Oyun (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oyun (İngilizce Play), Samuel Beckett tarafından yazılmış bir tiyatro oyunudur. 1962 ve 1963 yılları arasında yazılan bu oyun ilk olarak Almanca Spiel ismiyle 14 Haziran 1963 yılında Almanya'daki Ulmer Theatre'da sahnelendi. Deryk Mendel'in yönettiği oyunda, Nancy Illig, Sigfrid Pfeiffer ve Gerhard Winter gibi oyuncular rol aldılar. Oyun İngilizce olarak 7 Nisan 1964 tarihinde Londra'daki Old Vic tiyatrosunda sahnelendi.

Oyunda iki kadın ve bir erkek arasındaki aşk üçgeni anlatılır. Kadınlar ve erkek büyük toprak vazolar içindedirler yalnız başları görünür. Gövdelerini yitirmiş, yalnızca bilinçleriyle var olan üç kişinin “araf” olarak nitelenebilecek ‘eşik’te bekleyişlerini anlatan Beckett, tiyatro tekniği açısından büyük bir yenilik yaratmış, oyuncuyu bireysellikten iz kalmamış bir ‘ses’ ile sınırlamıştır.

Play gibi Beckett'in sahne ve radyo için yazılmış oyunları, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da ortaya çıkan ve gerek biçim, gerek içerik açısından yerleşmiş tiyatro kurallarına karşı çıkan Uyumsuz Tiyatro'nun en çarpıcı örneklerindendir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]