Ohio Doğaçlaması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ohio Doğaçlaması (Ohio Impromptu), Samuel Beckett tarafından 1980 yılında İngilizce olarak yazılmış "kısa oyun"[1] dur. Oyunda, siyahlar giymiş, uzun beyaz saçlı ve yüzünü saklayan bir figür, beyaz bir masanın yanındaki beyaz bir sandalyeye oturmuş olarak görünür. Oyunda "Okuyucu" ve "Dinleyici" olmak üzere iki karakter mevcuttur. Okuyucu, bir zamanlar Dinleyici tarafından sevilmiş ama şu anda ölmüş olan biri tarafından gönderilen gizemli bir habercidir. Okuyucu’nun okuduğu kitapta, Dinleyici’nin “söyleyecek hiçbir şeyin kalmadığı” ve hikâyenin son kez dile getirildiği son ana kadar yas tutmasının öyküsü anlatılmaktadır. Dinleyici, hikâyenin son kez okunuşu olmadığını vurgulamak amacıyla eliyle masaya da vurarak, eşlikçisinin okumasını düzenler.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohio Doğaçlaması, Charles Sturridge’nin yönetmenliğinde filme çekildi. Jeremy Irons, filmin başrolünde yer aldı. Film, on iki dakika sürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Letter to Alan Schneider dated 3rd December 1980. Quoted in Ackerley, C. J. and Gontarski, S. E., (Eds.) The Faber Companion to Samuel Beckett, (London: Faber and Faber, 2006), s. 418