Fikret Ürgüp

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fikret Ürgüp (1914 - 8 Mart 1977, İstanbul), Cumhuriyet dönemi Türk hikâyecisi ve doktor.

Ürgüp, Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tamamladı. 1942-46 arası Gureba Hastanesi'nde Prof. Eric Frank'ın yanında dahiliye ihtisası yaptı. 1954 yılında, kendisi gibi psikiyatr olan eşi, Enver Paşa'nın kızı Dr. Mahpeyker Enver ile birlikte, New York State ve Pensilvanya Warren State hastanelerinde psikiyatri ihtisası yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'e gitti. 1959’da İngiltere'ye giderek, Mabledan Hospital Dortfora Kent Akıl Hastanesi’ne başhekim yardımcısı oldu. 1962'de Türkiye'ye dönen Ürgüp, Beyoğlu’nda bir muayenehane açarak serbest ruh hekimliği yapmaya başladı. 1964 yılında, Türkiye'de konusunda ilk özgün örnek olan Şizofreni isimli bilimsel monografisi yayınlandı.

Ürgüp bir yandan psikiyatr olarak çalışırken diğer yandan edebiyatla uğraştı. Yeni İnsan ve Yeditepe dergilerinde yazı ve öyküleri yayınlandı. Yeditepe'de yazdığı Jack Kerouac, Asaf Halet Çelebi, Ahmet Hamdi Tanpınar hakkındaki makaleler ile de ilgi çekti.[1]

Ürgüp, kendi neslinin yalnızlıklarını ve yabancılaşmasını mecazlı bir dille anlatan özgün hikâyeler yazdı.[2] Van ve Kısa Lodos Hikayeleri isimli iki hikâye kitabı 1966 ve 1968 yıllarında çıktı.

Fikret Ürgüp, Sait Faik Abasıyanık'ın yakın arkadaşı ve doktoru olarak tanınır. Ece Ayhan, Sait Faik'i büyük hayranlık duyduğu Lautréamont ile tanıştıranın Ürgüp olduğunu iddia etti.[1]

8 Mart 1977'de vefat eden Ürgüp'ün cenazesi Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi. Ölüm ilanında şunlar yazıyordu: "Fikret Ürgüp bu dünyadan kurtuldu! Müthiş bir hikayeci, psikiyatrist, ressam ve yapayalnız bir 'melankolik'ti."

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Van, hikâyeler, 1966, İstanbul Matbaası
  • Kısa Lodos Hikâyeleri, hikâyeler, 1968, İstanbul Matbaası
  • Dosdoğru Günlük, günlük, 1995, Yapı Kredi Yayınları
  • Çivili Sandıklar, Bütün Eserleri I - Öyküler ve Şiirler, 2018, Everest Yayınları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Yılmaz Levent. Fikret Ürgüp'ün Van - Kısa Lodos Hikayeleri'nin önsözü. Gece Yayınları. Aralık 1991. Sayfa VIII
  2. ^ Ürgüp, Fikret. dosdoğru günlük. Yapı Kredi Yayınları. Ocak 1995. Sayfa 1.