Yeditepe (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeditepe
SıklıkAylık
İlk sayı1 Nisan 1950
Son sayı1984
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Yeditepe Dergisi, 1950-1984 yılları arasında İstanbul'da yayınlanmış bir edebiyat dergisidir. Hüsamettin Bozok yönetiminde çıkarılan dergi genç sanatçılara destek olması, İkinci Yeni hareketine sayfalarını açması, Yeditepe Şiir Armağanı'nı dağıtması ile kültür hayatına katkıda bulunmuş bir yayın organıdır.[1]

İlk sayısı 1 Nisan 1950'de yayımlandı. Dört sayfalık küçük bir sanat gazetesi olarak yayın hayatına başladı.[1] 1951'den sonra 8 sayfalık, 1 Nisan 1959’dan itibaren dergi boyutunda 16 sayfa olarak yayımlandı. Dergi, başlangıçta on beş günlük, sonra aylık olarak yayımlandı. 1974'te yayımına ara verildi. Aralık 1979'da yeniden yayımlanmaya başladı ve Haziran 1984'e kadar yayım hayatı devam etti.[1]

İçeriğinde son günlerin sanat olayları, yurtdışında Türkiye’yi temsil eden sanatçıların çalışmaları, tiyatro oyunu tanıtımları ve değerlendirmeleri, kitap inceleme ve eleştirileri ile hikâye ve şiirler yer alır.[1] Modern Türk edebiyatının Fazıl Hüsnü Dağlarca, İlhan Berk, Bedri Rahmi, Sait Faik, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Edip Cansever, Oktay Akbal, Samim Kocagöz gibi yazarlarının eserleri yayımlanmıştır.

Derginin etrafında toplumsal gerçekçi çizgide yazarlar toplandı. Hüsamettin Bozok ismi, Yeditepe ismi ile bütünleşti.[1] Dergi, İkinci Yeni’ye sağladığı olanaklar ile bu hareketin gelişmesine katkıda bulundu. 1955’ten itibaren on üç yıl boyunca bir önceki yılın en sevilen şiir kitabını Yeditepe Şiir Armağanı ile ödüllendirdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Yücel, Sat. "Yeditepe dergisi etrafında gelişen edebi faaliyetler". tez.yok.gov.tr. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans tezi, 2007. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2016.