Fare keseli sıçanıgiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fare keseli sıçanıgiller
Shrew opossum - Caenolestidae.png
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Metatheria (Keseliler)
Üst takım: Ameridelphia (Amerika keselileri)
Takım: Paucituberculata
Familya: Caenolestidae (Fare keseli sıçanıgiller)
Trouessart, 1898
Cinsler

Fare keseli sıçanıgiller (LatinceCaenolestidae) LatincePaucituberculata takımının en son temsilcileri olan keseli familyasıdır. Familya 3 cinse bölünen 6 türden oluşmaktadır.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Fare keseli sıçanları Güney Amerika'nın batısında yaşarlar. And dağları civarında Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili'nin güneyinde bulunurlar.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Fare keseli sıçanlarının dış görünüşü sivri faregilleri andırır. Zaten Güney Amerika'da sivri fareler bulunmadığı için fare keseli sıçanları onların ekolojik boşluğunu doldurmaktadır. Aynı sivri fareler gibi, uzun bir kafaları vardır. 9 – 13 cm uzunluğa varırlar. Kuyrukları da tekrar o kadar uzun olur. Postları gür ve yumuşak, çoğunlukla kahverengi, gri veya siyahtır.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Fare keseli sıçanları nemli, serin ve derin ormanlar'da yaşar. And dağları'nda yaygın olan cinsler 2000 ila 4000 metre arasında yükseklikte yaşar. Şili fare opossumu, deniz seviyesinden 1000 metre yüksekliğe kadar varan nemli ormanlarda yaşar.

Akşam ve gece saatlerinde aktif olurlar. Genelde yerde dolaşırlar, ama kuyruklarını destek olarak kullanarak ağaçlara da tırmanabilirler. Pek iyi göremezler, ama çok iyi koku alır ve duyarlar.

Böcek, solucan, ara sıra ufak bir omurgalı veya meyve ile beslenirler.

Üremeleri hakkında fazla bilinmemektedir. Dişilerin türden türe 4 - 7 arası memeleri vardır ama diğer keselilerde olduğu gibi bir kesesi yoktur.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Amerika'nın diğer kıtalara bağlantısı olmadığı Tertirer çağında Paucituberculata takımı birçok familya'yı içeren büyük bir grup oluşturuyordu. Panama kanalı ile Güney ve Kuzey Amerika'nın birleşmesinden sonra Etenelilerin Güney Amerika'ya yayılması ile gitgide azaldılar ve günümüze kadar tek bir familya varlığını korumayı başardı. Fare keseli sıçanları, keseli sıçangiller ile birlikte Ameridelphia üst takımını oluşturur. Chiloé keseli sıçanı haricinde, Amerika'nın bütün keselileri bu üst takıma aittir. Avustralya keselileri ile aralarında birçok farklar vardır. Örneğin fare keseli sıçanlarının spermleri daima çift olur.

3 cinse bölünen 6 tür tanılır:

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999. ISBN 0-8018-5789-9

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]