Evrimsel antropoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Evrim antropolojisi, insanın fizyolojisi ile hareketlerinin evrimini[1] ve hominidler ile hominid olmayan primatlar arasındaki ilişkiyi inceleyen, disiplinlerarası bir alandır. Sosyal bilimler ve doğa bilimlerine dahildir.

Evrimsel antropoloji, geçmişteki ve günümüzdeki insanların hem biyolojik hem de kültürel evrimi ile ilgilidir.Bilimsel bir yaklaşıma dayanır ve arkeoloji, davranışsal ekoloji, psikoloji, primatoloji ve genetik gibi alanları bir araya getirir. Dinamik ve disiplinlerarası bir alandır, geçmişteki ve günümüzdeki insanların tecrübelerini, deneyimlerini anlamak için birçok kanıt çizgisi oluşturur.

Biyolojik evrim çalışmaları genellikle insan formunun evrimi ile ilgilidir.Kültürel evrim, zaman ve mekandaki kültürel değişimin incelenmesini ile ilgilenir ve sıklıkla kültürel aktarım modellerinden oluşur.Kültürel evrim, biyolojik evrim ile aynı değildir bu nedenle insan kültürü, insan biyolojisi ​​ve genetik'den oldukça farklı olan kültürel bilgilerin aktarılmasını ile ilgilenir.Kültürel değişimin incelenmesi kladistikler ve genetik modeller aracılığıyla giderek artmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gibson, Mhairi A.; Lawson, David W. (2015). "Applying evolutionary anthropology". Evolutionary Anthropology: Issues, News, and Reviews (İngilizce). 24 (1). ss. 3-14. doi:10.1002/evan.21432. ISSN 1520-6505. PMC 4480655 $2. PMID 25684561.