Eudora Welty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eudora Welty
Doğum Eudora Alice Welty
13 Nisan 1909
Jackson, Mississippi, ABD
Ölüm 23 Temmuz 2001 (92 yaşında)
Jackson, Mississippi, ABD
Meslek Yazar, fotoğrafçı
Ödüller Kurgu dalında Pulitzer Ödülü (1973)

Eudora Welty (13 Nisan 1909; Jackson, Mississippi - 23 Temmuz 2001; Jackson, Mississippi), ABD'li roman ve öykü yazarı. Yapıtlarında , Mississippi Deltasında ve doğup büyüdüğü yere benzer küçük bir Mississippi kasabasında yaşayan insanların töreleri üzerinde yoğunlaşır.

Colombus'ta Mississippi Kız Eyalet Yüksekokulu'nda, Wisconsin Üniversitesi'nde ve Columbia Üniversitesi Reklamcılık Okulu'nda öğrenim gördükten sonra Jackson'daki bir radyo istasyonunda ve bir gazetede yazarlık yaptı.

A Curtain of Green (1941; genişletilmiş basım 1979; Yeşilden Perde) adlı öykü kitabının yayımlanmasından sonra ünü sürekli arttı. Romanları arasında Delta Wedding (1946; Delta Nikahı), The Ponder Heart (1954; Düşünceye Dalmış Yürek), The Bride of the Innisfallen (1955; Innisfallen'in Gelini), Losing Battles (1970; Savaşta Kaybetmek) ve 1972'de Pulitzer Ödülü alan The Optimist's Daughter (1972; İyimserin Kızı), öykü kitapları arasında The Wide Net (1943; Geniş Ağ) ve The Golden Apples (1949; Altın Elmalar) yer alır. The Eye of the Story (1978, Öykünün Nabzı) bir deneme kitabıdır. The Collected Stories of Eudoria Welty (Eudoria Welty'nin Toplu Öyküleri) 1980'de yayımlanmıştır.

Tarzının tatlılığı ve kavrayışındaki incelik, bu güneyli yazarın bağlanımından bir şey kaybettirmez. Welty'nin yapıtlarındaki temel konular, insan ilişkilerinin karmaşıklığı, insanların kişiliği algılamalarındaki öznellik ve kuralların, duyarsızlığın ve toplumsal önyargıların ardında gizlenen erdemlerdir. Welty'nin bakışı iyimserdir; yalnızlık ve kayıtsızlıkla dolu bir dünyada aşka kurtarıcı bir değer biçer. Yapıtlarında mizahi bir anlatımla keskin psikolojik gözlemler ve bölgesel deyişleri başarıyla kaynaştırmıştır.

Welty'nin konuşmalarına dayanan otobiyografik yapıtı One Writer's Beginnings (Bir Yazarın Başlangıç Yılları) 1984'te yayımlanmıştır. Fotoğrafçılığa da meraklı olan Eudora Welty'nin 1989 yılında bir albümü de yayınlandı. Akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle 92 yaşında yaşamını kaybetti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]