İçeriğe atla

Esrarengiz Yolculuk (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esrarengiz Yolculuk
Fantastic Voyage
"Esrarengiz Yolculuk" (Fantastic Voyage) filminin sinema afişi
YönetmenRichard Fleischer
YapımcıSaul David
SenaristHarry Kleiner
David Duncan
Otto Klement ve Jerome Bixby (hikâye)
OyuncularStephen Boyd
Raquel Welch
Edmond O'Brien
Donald Pleasence
Arthur Kennedy
MüzikLeonard Rosenman
Görüntü yönetmeniErnest Laszlo
KurguWilliam B. Murphy
Stüdyo20th Century Fox
Dağıtıcı20th Century Fox
CinsiSinema filmi
TürüBilimkurgu, macera, aksiyon
RenkRenkli
Yapım yılı1966
Çıkış tarih(ler)i24 Ağustos 1966, ABD
Mart 1968, Türkiye
Süre100 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Diğer adlarıEsrarengiz Yolculuk (Türkiye)
La Voyage fantastique (Fransa, Kanada)
Viaggio Allucinante (İtalya)
Viaje Alucinante (İspanya)
Die Phantastische Reise(Almanya, Avusturya)
Microscopia (Alternatif ad)
Strange Journey (Alternatif ad)

Esrarengiz Yolculuk,[1] 1966 ABD yapımı bilimkurgu, macera filmidir. Özgün adı Fantastic Voyage olan film 1968 Mart ayında Türkiye'de gösterime girmişti.

Otto Klement ve Jerome Bixby'nin yazdıkları bir hikâyeden senaryosunu Harry Kleiner ve David Duncan'ın uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni Richard Fleischer'dır. Başlıca rollerinde Stephen Boyd, Raquel Welch, Edmond O'Brien, Donald Pleasence, Arthur Kennedy ve Arthur O'Connell oynamışlardır. O tarihte sinemada henüz ünlenmemiş olan James Brolin'in de filmde küçük bir rolü vardır. Filmin görüntüleri ise Ernest Laszlo'ya aittir.

Filmde bir suikast girişimi sonucunda komaya giren önemli bir diplomatın hayatını kurtarmak için henüz deneme aşamasında bir projede çalışan bilim adamlarının mikroskobik boyutlara küçültülen bir denizaltıya binerek kan damarları yolu ile diplomatın beynindeki pıhtıyı yok etmek üzere harekete geçmeleri ve karşılaştıkları akıl almaz güçlükler anlatılmaktadır.

Filmin senaryosunun Isaac Asimov'un romanından uyarlandığı şeklinde yanlış bir inanış vardır. Oysa bunun tam tersi olmuştur. Çekimlere başlanmadan önce Asimov'dan senaryoya dayanan bir roman yazması istenmişti. Projeye sıcak bakan Asimov senaryoda birçok mantık hatası ve tutarsızlık buldu ve yetkililerden romanı kendi bildiği şekilde yazmak için izin koparınca o kadar hızlı bir biçimde eseri tamamladı ki roman filmden daha önce piyasaya verilebildi.[2] Kitabı Bantam Books yayınlamıştı. Asimov'un kitabı Türkiye'de 1971 yılında Kan Damarlarında Yolculuk adıyla Okat yayınevinden çıkmıştı.

1968 - 1970 yılları arasında filmden esinlenilerek 17 bölüm süren anime bir TV dizisi de yapıldı. Hatta İspanyol sürrealist ressam Salvador Dalí de filmle aynı ismi taşıyan bir tablo yaptı[3]

1967 yılında 5 dalda aday gösterildiği Oscar ödüllerinden görsel özel efektler (Art Cruikschank) ve sanat yönetimi-dekor dallarında olmak üzere ikisini kazandı.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Milliyet gazetesinde 18 Mart 1968'de tarihinde çıkan bu küçük ilân, Richard Fleischer'ın 1966'da yönettiği "Fantastic Voyage" adlı filmin İstanbul'da sinemalarda bir haftadır "Esrarengiz Yolculuk" adıyla gösterimde olduğunu bildiriyor.
Isaac Asimov'un filmin senaryosuna dayanarak yazdığı aynı adlı kitabı. 1966, Bantam Books. Kitap Türkiye'de 1971 yılında "Kan Damarlarında Yolculuk" adıyla Okat yayınevinden çıkmıştı.

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fantastic Voyage çevrildiği yıl da göz önüne alındığında bilimkurgu sineması adına oldukça başarılı bir film sayılmaktadır. Filmin başındaki yazılarda da belirtildiği gibi olayların gerçeğe yakın durması için doktorlar ve bilim adamlarının danışmanlığına başvurulmuştur. Bilgisayar teknolojisinin bugün eriştiği düzeyinin çok uzağında olduğu bir yılda filmde kullanılan görüntü özel efektleri ve dekorlar filme iki Oscar ödülü getirmişti. Ses özel efektleri ve görüntü yönetimi dallarında ise ödülü kıl payı kaçırmıştı.
  • Üzerinden 40 yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen "Fantastik Yolculuk" filminde görülen teknolojik aletler ve dekorlar tıpkı Stanley Kubrick'in 1968 tarihli 2001: A Space Odyssey filminde de olduğu gibi zamana direnebilmiş ve hala inandırıcı ve etkileyici gözükebilmektedirler. Oysa bu filmle aynı yıl (1966) çekimlerine başlanan Uzay Yolu (Star Trek) dizisine bugün bakıldığında dekor ve aksesuarlar inandırıcılıktan hayli uzak kalmaktadırlar.
  • O tarihe kadar bir düzine kadar TV dizisi ve bir İtalyan filminde çok küçük rollerde gözükmüş olan Raquel Welch'in sinemada adının üst sırada yazıldığı ilk film Fantastik Yolculuk'tur.
  • 2010 yılında filmin yeni bir çevriminin yapılacağı bildirilmiştir. Aynı ismi taşıyacak olan filmi Roland Emmerich 'in yönetmesi planlanmıştır.

Önce senaryosu sonra romanı yazılan diğer filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema başlangıcından beri edebiyatla yakın bir etkileşim içinde olmuş ve birçok roman ve hikâye sinemaya uyarlanmıştır. Ancak bazı durumlarda bunun tersi de gerçekleşmiş ve filmlerin senaryolarından yazılan romanlar olmuştur. Bunlardan birkaçı aşağıdadır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Milliyet, Gazetesi (18 Mart 1968). ""Bugün Nereye Gitmeli" / "İlânlar sayfası"". s. 8. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2012. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2008. 
  3. ^ http://www.christies.com/LotFinder/lfsearch/LotDescription.aspx?intObjectId=4856995 [yalın URL]
  4. ^ "Novelisations and Capricorn One" (İngilizce). MC journal. 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]