Kan Damarlarında Yolculuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Kan Damarlarında Yolculuk"
Fantastic voyage (Kan damarlarında yolculuk) TR Kitap kapağı.jpg
"Kan Damarlarında Yolculuk"
(Fantastic Voyage)
kitabının kapağı
Yazarı Isaac Asimov
Orijinal ismi Fantastic Voyage
Çevirmen Reha Pınar
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Okat Uzay Serisi / 8
Türü Bilim kurgu, fantezi
Yayınevi Okat Yayınevi
Anadilinde
basım tarihi
Ocak 1971,
Okat Yayınevi
Yayın ortamı 3.hamur kağıda
karton kapak ciltsiz
Sayfa sayısı 224

Kan Damarlarında Yolculuk Isaac Asimov'un 1966 yılında yazdığı bilim kurgu, fantezi romanıdır. Özgün adı Fantastic Voyage dır.

Soğuk savaş yıllarında bir suikast girişimi sonucunda komaya giren, hayati bilgilere sahip önemli bir diplomatın hayatını kurtarmak için henüz deneme aşamasında bir projede çalışan bilim adamlarının mikroskobik boyutlara küçültülen bir denizaltıya binerek kan damarları yolu ile diplomatın beynindeki pıhtıya ulaşıp yok etmek üzere harekete geçmeleri ve bu yolculuk sırasında karşılaştıkları çeşitli güçlükler anlatılmaktadır.

Kitabın yayınlandığı yıl (1966) çevrilen, Richard Fleischer'in yönettiği aynı isimli (Fantastic Voyage) filmin senaryosunun Isaac Asimov'un bu romanından uyarlandığı şeklinde yanlış bir inanış vardır. Oysa bunun tam tersi olmuştur. Filmin çekimlerine başlanmadan önce Asimov'dan senaryoya dayanan bir roman yazması istenmişti. Projeye sıcak bakan Asimov senaryoda bazı mantık hataları ve tutarsızlıklar buldu ve yetkililerden romanı kendi bildiği şekilde yazmak için izin koparınca o kadar hızlı bir biçimde eseri tamamladı ki roman filmden 6 ay kadar önce piyasaya verilebildi. Kitabı ABD'de Bantam Books yayınlamıştı.[1][2]

"Fantastic Voyage" ın ABD'de yayınlanmasından 5 yıl sonra da Ocak 1971'de Okat Yayınevi Reha Pınar'ın çevirisi ile kitabı "Kan Damarlarında Yolculuk" adı ile serinin (Okat Uzay Serisi) 8.ci kitabı olarak yayınladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Isaac Asimov'un Fantastic Voyage filminin senaryosuna dayanarak yazdığı aynı adlı kitabı. 1966, Bantam Books. Kitap Türkiye'de 1971 yılında "Kan Damarlarında Yolculuk" adıyla Okat yayınevinden çıkmıştı.