Erdinç Erişmiş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erdinç Erişmiş
Doğum adı Erdinç Erişmiş
Doğum 28 Kasım 1966 (1966-11-28) (55 yaşında)
Başladığı yer Kayseri, Türkiye
Tarzlar Pop
Meslekler Vokalist, Müzisyen
Çalgılar Vokal, Gitar, Bağlama
Etkin yıllar 1992 - Günümüz
Müzik şirketi Kobimedya A.Ş
Resmî site http://www.erdincerismis.com

Erdinç Erişmiş (d. 28 Kasım 1966, Kayseri), Türk müzisyen, besteci ve yorumcu. Türk pop müziği'nin önemli isimlerinden Kayahan'ın yeğenidir.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğretimini Kayseri Talas Derviş Güneş İlkokulu ile Ankara'da Kavaklıdere İlkokulu'nda bitirdi. Ankara'da G.O.P Ortaokulu ve Ankara 50.Yıl Lisesi'ni bitirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak Mersin'e yerleşti. Müziğe bağlama çalarak başlamış daha sonra ortaokul yıllarında Kayahan Açar’ın ikna etmesiyle gitar çalarak devam etmiştir. Aynı dönemlerde amatörce beste çalışmaları yapmaya başlamıştır. 1983 yılında Ankara Belediyesi Kent Orkestrası sınavlarına katılmış ve 5 solist arasına seçilmiş ve çeşitli konser çalışmalarında bulunmuştur. Aynı yılın sonunda üniversite eğitimi için Mersin’e yerleştiğinden bu çalışmasına son vermek zorunda kalmıştır.

2002- 2005 yılları arasında İzmir Belediyesi Kent Orkestrası’nda solist olarak çeşitli konserlere katılmıştır. Lise yıllarında ODTÜ Spor Kulübü’nde 6 yıl süreyle amatörce basketbol oynamıştır. Üniversite yıllarında Mersin’de Çukurova Spor Kulübü’nde profesyonel basketbol oynamıştır. Çukurova Basketbol Takımı ile deplasmanlı basketbol liginde 2 kez Türkiye 3.lüğü kazanmışlardır. Daha önce 1992 yılında Nilüfer’in albümünde yer alan Her Şey Bitecek Bir Gün, 1994 senesinde Coşkun Sabah’ın albümünde yer alan Boncuk Boncuk, Gitme Kal, Bir Kez Daha Gülüver isimli eserlerin söz ve müzikleri kendisine aittir. Yurt içinde Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Çeşme, Bodrum, Aydın, Eskişehir, Antalya, yurt dışında ise Almanya, Kuala Lumpur, Kanada, Amerika, İspanya ve Azerbaycan gibi ülkelerde konser, bayii toplantıları, özel davetler ve kulüp çalışmaları yapmıştır.

1992 yılında Şahin Özer plak şirketinden müzik direktörlüğünü Ümit Eroğlu’nun yaptığı söz ve müzikleri kendisine ait eserlerden oluşan ilk albümü Yalnız Yıldızlar, 1999 yılında ise yine aynı plak firmasından müzik direktörlüğünü Kayahan Açar ve Erdal Kızılçay’ın yaptığı söz ve müzikleri kendisine ait eserlerden oluşan ikinci albümü İlk Göz Ağrım yayınlanmıştır. Bu albümündeki eserlerden Son Gecem isimli şarkıya İzzet Öz ve Kıvanç Baruönü tarafından İstanbul’un en eski apartmanı olan Doğan Apartmanı’nda (1890) klip çekilmiştir.

2012 yılında ilk kez katıldığı Kuşadası Altın Güvercin Yarışması’nda en iyi söz, müzik ve yorumcu dallarında, bir sonraki yıl (2013) yine aynı yarışmada söz, müzik, yorumcu ve aranje dallarında ödül almıştır. Bu yarışmada 2 yıl üst üste dereceye giren ilk ve tek sanatçıdır. 15 yıl sonra hazırlayıp 2015 Mayıs ayında çıkaracağı yeni albümünü tüm kayıtlar tamamlanmış olmasına rağmen, Nisan 2015'te aile ve sanatçı büyüğü Kayahan Açar vefat ettiği için etik ve doğru olmayacağı düşüncesiyle bir yıl ertelemiştir. Müzik direktörlüğünü kendisinin yaptığı, Kobimedya firmasından çıkan yeni albümünde, sözü ve müziği kendisine ait "Her Şey Bitecek Bir Gün", "Kahveli", "Devran" ve "Son Gecem" isimli eserlerden oluşmaktadır. Yalnız Yıldızlar isimli şarkının sözleri kendisine, müziği uzun yıllar birlikte sahne çalışmaları yaptığı Furkan Başer’e aittir. Karşıyakalı şarkısının müziği Erdinç Erişmiş, sözleri de İsmail Uğural’a aittir.

Yıllar önce Kayahan’ın "Mor Menekşe" şarkısında ilk kez stüdyoya girip vokal yaptığı yeğeni Beste Açar’la, bu albümde "Kahveli" isimli şarkıyı birlikte yorumlayıp seslendirmişlerdir. Bu müzikal birlikteliği bundan sonra da albüm ve konser çalışmalarında devam ettireceklerini belirtmişlerdir. "Her Şey Bitecek Bir Gün", "Devran" ve "Kahveli" şarkılarının aranjelerini uzun yıllar birlikte sahne çalışmaları yaptığı Alaattin Deniz, Yalnız Yıldızlar şarkısının aranjesini 1992 yılında ilk albümünün müzik direktörlüğünü yapan Ümit Eroğlu, Son Gecem isimli şarkının aranjesini ise Onur Gügül yapmıştır. Albüm kayıtları A1, Yavuz Bingöl ve Cenk Eroğlu stüdyolarında gerçekleşmiştir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]