Enes İbrahim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Enes İbrahim
Енес Ибрахим
Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı
Görevde
Makama geliş
19 Kasım 2017
Yerine geldiği Adnan Kahil
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Ağustos 1984 (1984-08-08) (36 yaşında)
Üsküp, Makedonya
Partisi Makedonya Türk Hareket Partisi
Bitirdiği okul Üsküp Aziz Kiril ve Metodius Üniversitesi
Dini Sünni İslam

Enes İbrahim (MakedoncaЕнес Ибрахим), (8 Ağustos 1984, Üsküp) Makedonya Türkü siyasetçi. Kuzey Makedonya Meclisi milletvekili.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Ağustos 1984 tarihinde Üsküp'te doğdu. İlkokulunu Tefeyyüz İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Liseyi Özel Yahya Kemal Koleji'nde tamamladı. Daha sonra Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamladı. Yüksek lisansını Avrupa Üniversitesi,İktisad Fakültesi, İşletme bölümünde Avrupalılaşma ve liderlik teziyle tamamlamış oldu. Gençlik yıllarından itibaren siyasi ve toplumsal olaylarda aktifliğiyle Makedonya Türkleri'nin yaşadıkları sıkıntılarını uluslararası platformlarda duyurulması konusunda mücadele etti.2002 yılından itibaren siyaset ve toplumsal olaylarda aktif olan Enes İbrahim, 2005-2008 yılları arasında TDP Gençlik Kolları başkanlığını yürüttü. Ayrıca Makedonya Türk Talebe Birliği'nin kurucularından ve 2007-2008 yılları arasında başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Bir dönem Türk Dünyası Gençlik Topluluğu'nda da görev aldı.

2008 yılında arkadaşlarıyla birlikte Ufuk Derneği'ni kurdu. 2012 yılına kadar derneğin başkanlığını yürüttü. Ayrıca dernek bünyesinde çıkartılan Ufuk Dergisi'nin ve Ufuk Dergisi Makdonca'nın genel yayın yönetmenliğini 2012 yılına kadar yürütmüştür. Ülke genelinde ve yurt dışında birçok konferans, panel ve sempozyumlarda Makedonya ve Makedonya Türkleri üzerine değişik alt başlıklarda (demokrasi, insan hakları, medya, Osmanlı eserleri) tebliğler sunmuştur. Ayrıca ülke ve ülke dışında yayımlanan dergi ve İnternet sitelerinde yazılar yazmıştır. Türk dünyası konusunda önemli çalışmalarda bulunmuştur.

2012 yılında Makedonya Türk Hareket Partisi'ne katıldı. 10 Mart 2013 tarihinde partinin düzenlediği kurultayda genel sekreterliğe seçildi. 2014 yılında Makedonya'da düzenlenen erken genel seçimlerde milletvekili adayı oldu ve muhalefet cephesinin tek Türk milletvekili oldu. 11 Aralık 2016 tarihinde yapılan erken genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi.

Türk Hareket Partisinin 19 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen 3. Olağan Kurultayı'nda partinin yeni genel başkanı oldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Hareket Partisine Türk kökenli Milletvekili İbrahim genel başkan seçildi". Anadolu Ajansı. 19 Kasım 2017. 30 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2018.