Emlek Kavak, Şarkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Emlek Kavak
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Şarkışla
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 111
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58400
İnternet sitesi: [2]

Kavak, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sozlu ve yazili kaynaklara gore, yüz yıllar önce Banaz’da yaşadığı sanilan ilk koy kuruculari, dönemin siyasi baskısı(yavuz sultan donemi) sonucu göç etmek zorunda kalmışlardır. İlk göç edenler Ağa Çelebi, Mehmet Çelebi ve Cümük Çelebi(kullanilan isim ve sifatlar bir baska rivayetide mumkun kilmaktadir. Banaz dan goc sonrasinda izlenen guzergah, kurulan yerel iliskler ve yol gostericilrin yapisiina bakildiginda her ne kadar CELEBI soyundan oldugu onemli bir varsayim olsa da diger olasiliklarida dikkate almakta fayda vardir. ilk yapilan evlerin yapisina, yerlesim yerlerine ve zaman zaman rastlanan bulgulara bakildiginda, bu bolgenin aslında "UTANGAC ALEVILER" tarafından da yerlesim yeri haline getrlimis olabilecegide gozden uzak tutmamak gerekir. sonraki yaplan evliliklere bakildiginda bu durum daha da dikkat cekici hale gelmektedir. il ve ilce kaynaklarinda yeterli ve gecerli yazili kaynaklarin olmadigi koylere de bakinca hepsinin ortak noktalarini alat alta dizildiginde, bizi farkli alternatif dusuncelerinde olma olasiligi bir hayli onem kazaniyor.) bugünkü Bozkurt adıyla bilinen bölgeye yerleşmişler. Bozkurt’ta birkaç sene kaldıktan sonra, Balahasan bölgesine geçip, oradan da Kavaklı Dere denilen bölgeye (köyün adı buradan gelmektedir) yerleşmişler. Dağ kavağı, kargı ve sorgun ağaçlarının sıklığından dolayı içinde yayılan malların bile kaybolduğu yeşillik alan, bugünkü küçük ağanın çayırı ve çevresidir[1].

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen Bektaşi kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy gelenek ve göreneklerine bağlı olarak günümüze kadar kültürel mirasını bir sonraki nesillere aktararak gelmiştir. Anadolu'ya gelmiş Türkmenlerden olan köy halkı, Bektaşi inancı sayesinde, Anadolu Bektaşiliğinin özelleklerini yansıtmaktadır. Coğrafi konumunun getirdiği zor yaşam şartlarının etkisinden kurtulamayan köy, dışarıya göç vermiştir. Dışarıya gönderdiği nüfusun gerek egitim, gerekse kültürel yapıdaki etkileşimi, köy nüfusu içerisinde zenginliğe yol açmıştır. Kış mevsiminde köy nüfusu azalmakta olsa da, bahar ve yaz aylarında köyde yoğunluk yaşanmaktadır.

Yemek kültürü, birçok Anadolu köyünde olduğu gibi, hamur ve buğday ürünleri ağırlıklıdır. Köyün kendine has ekmegi (kömbe), yağlı ve patatesli çöreği, mantıya benzer yağlı yemeği meşhurdur.

"Emlek" adının manası ve kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Emlek kavramı eski Türk halk kültüründe şifalı bir bölgeyi veya ilaç niteliği taşıyan bir yiyeceği tanımlar. Bedenen veyâ ruhsal olarak şifâ bulunan bir yerleşim birimini veyâ yöreyi ifâde eder. Çoğunlukla o bölgede bulunan evliyâ mezarları ile ilişkilendirilir. Ayrıca yaşlı ve kutlu sayılan kadınlara yönelik bir saygı sözüdür.[2] Anadolu’da bu adı taşıyan köyler hattâ pek çok köyün toplamından oluşan yöreler vardır. Örneğin Sivas Şarkışla bölgesinde "Emlek" köyleri bir bütün olarak anılır. Mitolojik bir kişilik olan Uluğ Türk’ün oğlu olan “Amlak” adı ile de alâkalı görünmektedir. Bu isim de şifâ vericiliği temsil eder. Türkçe "Em/İm" kelime kökü ilaç, ağız, aşk, istek ve işâret bildirir. Şifâ veren, tedâvi eden demektir. Emlemek fiili ilaç vermek, iyileştirmek, sağaltmak anlamlarına gelir. Halk ağzında yanlışlıkla Arapça kökenli "Emlak" sözcüğü ile karıştıralarak bu biçimi ile de kullanılır. Ancak etimolojik köken olarak gerçekte hiçbir bağlantısı yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 137, Şarkışla ilçesine 37 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Her mevsimde yorganla yatılacak kadar soğuktur. Kısları karlı ve çetin, yazları serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 111
1997 68

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat öğrenci azlığından dolayı eğitim yapılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]