Sarıkaya, Şarkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sarıkaya
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Şarkışla
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 120
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58400
İnternet sitesi: [2]

Sarıkaya, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurucuları ALHAS AŞİRETİ'ne ( ALHAS AŞİRETİ: ALXAS şeklinde de yazılan ve tarihi Horasan'daki büyük Zend Aşiretine kadar dayanan,Zend Aşireti’nin ise yine İran’ın bugünkü Luristan Eyaletinde yaşamakta olan Küçük Lur Aşireti’nin bir kolu olduğu ve bu Küçük Lur Aşireti’nin tarihte Kassit Kavimi ve Kur’an-ı Kerim’de Kuş Kavmi olarak adlandırılan büyük bir kavime dayandığı yapılan araştırmalarla bilinmektedir.Alhaslar Maraş ili Elbistan ilçesinde yaklaşık 12 köy ve 13 mezrada yerleşik bulunmakta olup 40.000 civarında büyük bir nüfusa sahip olan,başta Türkiye ve dünyanın dört bir ülkesinde yaşamlarını sürdüren Türkiye'nin köklü aşiretlerindendir ) mensup olan ve bir anlaşmazlık sonucu Elbistan'ın Aktil köyünden göçeden ALİ KETHÜDA ve torunlarıdır ( ÜNAL AİLESİ ). Adından da anlaşılacağı üzere ALİ KETHÜDA Osmanlı İmparatorluğu'nun kethüdalık mertebesinde devlet memurudur,medrese eğitimi almış çok bilge ve sözü tüm yörede geçen,bugün bile pek çok yerde adı saygıyla anılan ve zengin bir ekonomik yapıya sahip kişiliktir. Köy topraklarının ekilebilir alanlarının çoğu halen bu ailenin elindedir ve ağalık sisteminden gelmektedirler. Köyün ilk adı "Kürtaraposman" köyüdür daha sonraları değişikliğe uğrayarak ve kısaltılarak "Kürtler" köyü denilmiştir. 1956 yılında önce "Şirinkaya" adı ile değiştirilmek istenmiş daha sonra köy girişinde mevcut olan volkanik sarı mermer yapıdaki kaya nedeniyle bugünkü "Sarıkaya" adını almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Alevi-Bektaşi kültür yapısına sahiptir. Hızlı nüfus artışları ve ekonomik sebeplerden ötürü yoğun olarak göç vermektedir. Sosyo-ekonomik yapısından ötürü halk müziği ve sanata yetenekli pek çok önemli sanatkârların yetişmesinde rol oynayan yapıya sahiptir ( Aşık Hüseyin Gürsoy ). Köy kültürel anlamda Alevi-Bektaşi ve İran Horasan kültürünün en güzel örneklerindendir. Hoca Ahmed Yesevi öğretilerini günümüze kadar taşımıştır.. Daha sonra yeni nesil göze çarpmaktadır, bunlar içinde kendini tüm Türkiye'ye kanıtlamış Türk Halk Müziği vokalisti Mustafa Özarslan,Avrupa ve Türkiye çapında büyük bağlama virtüözü Kemal Özarslan (Grup Çığ)'ın yanı sıra, Besteci Şair : Yusuf Kenan Çetinkaya , Aşık Durmuş Çetinkaya, Polat İnangül, Canan Kesebir gibi tiyatro sanatçıları, heykeltıraş Serap İnangül, gibi daha birçok sanatçı da yine bu köyün yarattığı değerlerdendir. Aynı zamanda Atatürkçü düşünce ve Cumhuriyet değerlerine ve eşitlik anlayışına bağlı bir yapıya sahip olan köyde, yüz yılın başında muhtarlık yapan "MELEK HATUN" kadınların yaşamda etkin rol almalarının güzel bir örneği ve Sarıkaya Köyü'nün çağdaşlık anlayışının bir göstergesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 128 km, Şarkışla ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 60
2007 75
2000 120
1997 87

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi 2013 yılında yapılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. İlçeyle köy arasında ulaşımı sağlayan yollar komşu köylere kadar alsvalt olup komşu köyler ile köy arası stabilize yoldur.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]