Akçasu, Şarkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçasu
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Şarkışla
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 224
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Akçasu, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Akçasu köyü Sivas iline 123 km Şarkışla ilçesine 33 km uzaklıkta yerleşim yeri olarak derin vadi içersindedir. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Akçasu köyü su kaynaklarının çok olması ve doğal güzellikleri bölgede dikkat çekmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk yeri köyden biraz uzak bir yerdir.Bu yere eskiköy denir. 1800 yılların başında kurulan köy hanefi mezhebine bağlı bir köydür. Daha sonra Tokat ve Sivas çevrelerinden gelen insanlarla köy nüfusu yükselmektedir.1830-1843 Yılları Arasında yapılan ilk nüfus sayımında Köy 7 hane ve 26 nüfus olarak kaydedilmiştir. Bu sayımda ve ve sonraki birkaç sayımda daha kadın nüfus sayılmamış sadece erkekler sayılmıştır. Bu sayıma göre Köyün erkek nüfusu şunlardan oluşuyor: (Nüfus sayımlarının asker alma amaçlı yapıldığı düşüncesi ile askerlik çağındaki erkek nüfusun da gizlendiği göz önüne alınmalıdır): Köyün İmamı İmamoğlu Molla Mehmed İran Isfahan menşelidir. (Çocukları; Mustafa, Ömer ve Yusuf), Karaalioğlu Süleyman KARASOY 1846 doğumludur, (Karasoy'ların büyük dedesi), Köy Muhtarı Karaalioğlu Süleymanın oğlu Mustafa (Çocukları; Ömer ve Osman), Karaalioğlu Süleyman'ın torunu Osman bin Mehmet (çocukları;Arif ve Abdullah), Karaalioğlu Süleymanın diğer torunu Süleyman bin Mehmet, Köse Mustafa oğlu İsmail,Köse Mustafa Oğlu İsmail'in yeğeni Osman bin Osman, Osman Bin Osman'ın kardeşi Mehmet,Köse Mustafa oğlu Hüseyin, Çolakoğlu Mükremin (çocukları Musa ve Abdi),Çolakoğlu Mükremin'in yeğeni Delioğlan oğlu Kadri bin İbrahim, Uzunoğlu Memiş, Memiş'in oğlu Mehmed (çocukları;Ali ve Süleyman),Tuzcu oğlu (tam okunamadı)Mustafa ve oğlu Veli... Elimizdeki belgelere dayanarak 1845 yılına ait emlak ve arazi kaydında adı geçenleri yazayım.. Bu kayda göre köydeki vergi alınanlar şunlar (herkesten vergi alınmadığı için herkes bu defterde yer almayabilir, nüfus kayıtları daha kapsamlıdır): Toyoğlu İbrahim Efendi, Hamza Oğlu Veli,Hamza oğlu İsmail,İmamoğlu Molla Mustafa, Çolakoğlu Şükrü, Zeyn oğlu Halid, Sündüs oğlu Yusuf

   Not: Söz konusu her iki belge Başbakanlık Osmanlı Arşivlerindedir.

Köy ahalisinin yaşayan en büyüğü Mustafa KARASOY(Karga, Çavuş lakapları ile bilinir) 2011 yılında 98 yaşında Niğde'nin Bor ilçesinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Köyün tarihinin 300-350 yıl olduğu tespit edilmiştir. Köyde yaşayan fazla insan yoktur, bununla birlikte ata yurduna geri dönüp yerleşenlerde vardır, köy okulu kapanmıştır. 2011 yılında köyde şenlik yapılmış ve birçok insan katılmıştır, şenlik videoları internette mevcuttur. Köye ait bir dernek Almanyada faaliyet göstermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri ağartı, mantı, duğurcük çorbası, mıhlama, kırnış, yoğurtlu madımak yemeği, kömbe (hamurdan yapılan sert bir çörektir).kışın tavşan etinden çeşitler artar ARABAŞI YAYLA ÇORBASI ESKİLERDEN DÖĞME UD YAPILIR BUNLARI TABİKİ ESKİLER BİLİR KATIKLI AŞ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 123 km, Şarkışla ilçesine 33 km uzaklıktadır.Arazi yapısı sarp ve dağlıktır. Adından da anlaşılacağı gibi birçok su kaynağı mevcuttur, bu su kaynakları evlerde şebeke suyu olarak kullanılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 240
2007 -
2000 -
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]