Bozkurt, Şarkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Bozkurt
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Şarkışla
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 211
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58400
İnternet sitesi: [2]

Bozkurt, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte; mezarlıkta ki mezar taşlarına bakıldığında en eski tarihin 1872 olduğu görülmüştür. İlk mezar taşı tarihinin 1870 olması nedeniyle; köyün bu zamana yakın bir tarihte kurulmuş olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca bölgeye yerleşen köylülerimizin Kafkasya'dan hangi yıl göç ettikleri tam olarak bilinmemekle birlikte, 1864 Rus sürgünü yıllarında Anadolu'ya göç ettikleri düşünülmektedir.

Bozkurt köyünün şu an bulunduğu bölge önceleri "kaldırak" ismiyle anılmaktaydı ve bölgede o tarihlerde, Akkaşoğlulları denilen zenginliğiyle ve gücüyle bilinen kalabalık bir aile yaşamaktaydı. Buna karşılık komşu köyde de astığı astık, kestiği kestik büyük bir aile yaşamaktaydı. Bu ailede Kara kurtlar lakabıyla anılmakta ve bu aile Akkaşoğlulları’na hiç dirlik vermemekteydi. Akkaşoğlulları, Kara kurtların yapmış oldukları zulmünden bıkmışlar. Bu zulümden kurtulmanının yollarını ararlarken:

O yıllarda Kafkaslardan Osmanlı tarafından göçmen olarak, gözü pek cesur savaşçı, deri elbiseler giyen, mısır unu yiyen, sarı saçlı, uzun boylu bir halkın geldiğini duyarlar. Ailenin ileri gelenleri Kara Kurtlardan kurtulmanın çaresinin; bu insanları yaşadıkları bölgeye yerleştirmek olacağını düşünürler ve yeni gelenlerden birkaç aileyi yaşadıkları bölgeye yerleştirirler.

Böylece Kara kurtların Akkaşoğulları üzerindeki boyundurukları yavaş yavaş azalmaya başlamıştır. Zaman geçer gün döner, yeni gelenler büyür, kalabalıklaşır. Yerleri dar gelmeye başlayınca bu sefer Akkaşoğulları bölgeyi terk etmek durumunda kalır ve böylelikle tüm arazi otlaklar değirmenler yeni gelenlere kalır. Artık bu tarihten sonra yeni gelenler kendilerine yakışır bir isim bulurlar ve bu güzel Çeçen köyünün ismi BOZKURT olarak tarihe geçer.

Kültür Ve Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, çeçen köyüdür. Ve bu yöre insanı şâfii mezhepine mensuptur.Düğünlerde Çeçen ve Kafkas oyunları oynanır. Düğünler oldukça neşeli ve güzel geçer.Köy Kafkas kökenli olduğu için köyde Kafkas Kültürü hakimdir.Köy Düğünleri çok neşeli ve coşkulu geçer.Köyün en önemli yemeği "Gılnış"dır.

  • Gılnış
  • Haldımış
  • Kurzunuş
  • Cepılgış
  • Dettığ
  • Çirdingiş
  • Kırzınış
  • Çüüttunş

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 109 km, Şarkışla ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 232
2008 195
2000 211
1997 224

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köye ulaşım her gün her öğleden sonraları Şarkışla'dan; Akçakışla, Karacören, Yahyalı, Gazıköy, Faraşdere köyleri üzerinden geçen köy minibüsleri ile sağlanmaktadır. Bu köylerden geçen araçların hepsi köyden de geçmektedir. Ayrıca Sivas'tan Her hafta cuma günleri öğleden sonra Çifte Minare yanından Akçakışla Belediyesine ait araç kalkmaktadır. Bu araçta direkt köyden geçmektedir. köy Sivas'a 107 km, Şarkışla'ya ise 18 km uzaklığındadır.

Ulaşım Yolları 1- Yıldızeli Yavu Beldesi üzerinden; Akpınar köyü, Faraşdere köyü, Alaman köyü, Akçakışla üzerinden Bozkurt (Bu yoldan Yavu - Bozkurt arası mesafe 60 km)

2- Yıldızeli - Sivas arası Ankara yolu üzerinden: Bu yoldan gelirken Sivas'a 25 km kala, Sıcak Çermiğe gelmeden Direkli Nahiyesine dönülür. Asfalt yol takip edilir. Buradan Kayalıpınar köyü, Adıyaman köyü, Çanakçı köyünden geçilir ve Gaziköyün altından sola dönülür, buradan Bozkurt köyüne ulaşılır. (Bu yoldan; Sivas - Bozkurt arası mesafe 103 km)

3- Şarkışa'nın içerisinden; Kayseri - Sivas Yolundan, Akçakışla Belediyesi tabelasından giriş yapılır, Sevran köyünden sonra Bozkurt, (Bu yol takip edilirse Sivas- Bozkurt arası mesafe 107 km, yol köye kadar tamamen asfalttır)

4- Sivas'tan Şarkışla'ya doğru gelirken, Şarkışla'ya 10 km kala; Jandarma, Kazancık Köyü, Kahvepınar Köyü, Kalaycık Köyü Tabelasından sağa dönülür. Kazancık köyünden sonra ve Kahvepınar'dan geçilir ve 1 km ilerde köprü göründüğünde buradan sola dönülür. Birkaç km sonra Bozkurt köyü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]