Emily Dickinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emily Dickinson
insan
cinsiyetikadın Değiştir
vatandaşlığıAmerika Birleşik Devletleri Değiştir
ana dilindeki ismiEmily Dickinson Değiştir
doğum adıEmily Elizabeth Dickinson Değiştir
ön adıEmily, Elizabeth Değiştir
soyadıDickinson Değiştir
doğum tarihi10 Aralık 1830 Değiştir
doğum yeriAmherst Değiştir
ölüm tarihi15 Mayıs 1886 Değiştir
ölüm yeriAmherst Değiştir
ölüm şeklidoğal sebepler Değiştir
ölüm nedeniBright's disease Değiştir
defin yeriAmherst West Cemetery Değiştir
babasıEdward Dickinson Değiştir
annesiEmily Norcross Dickinson Değiştir
kardeşiLavinia Norcross Dickinson, William Austin Dickinson Değiştir
eşideğer yok Değiştir
akrabaMartha Dickinson Bianchi Değiştir
önemli kişiThomas Wentworth Higginson, Maria Whitney, Otis P. Lord, Helen Hunt Jackson, Josiah Gilbert Holland Değiştir
ana diliİngilizce Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerİngilizce Değiştir
eserlerinin dilleriİngilizce Değiştir
mesleğiyazar, şair Değiştir
öğrenim gördüğü okulMount Holyoke College, Amherst Academy, Wilbraham & Monson Academy Değiştir
ikametiAmherst, South Hadley, Massachusetts Değiştir
patient ofHenry Willard Williams Değiştir
eserlerinin listesilist of poems by Emily Dickinson Değiştir
arşivini tutanMount Holyoke College, Amherst Koleji, Harvard Üniversitesi Değiştir
türüşiir Değiştir
etkilendiğiRalph Waldo Emerson Değiştir
ödülleriNational Women's Hall of Fame Değiştir
resmî sitesihttps://www.emilydickinson.org/ Değiştir
eserin bulunduğu koleksiyonStedelijk Museum Amsterdam Değiştir
eserlerin telif hakkı durumutelif hakkı sona ermiş eser Değiştir
Emily Elizabeth Dickinson

Emily Elizabeth Dickinson (10 Aralık 1830 - 15 Mayıs 1886), Amerikalı şair.[1]

Massachusetts eyaletindeki Amherst kentinde doğdu. Babası kentin önde gelen avukatlarından ve politikacılarındandı. Dedesi de orada birkaç okul kurmuş biriydi. Kendisi de, kız kardeşi de evlenmediler ve aileleriyle birlikte yaşadılar. Emily, yaşamı boyunca pek seyrek olarak Amherst'ten çıkmıştır. Yakınlardaki bir okula devam etmiş, bir kez Washington'a, ve iki-üç kez de Boston'a gitmiştir. 1862'de tümüyle eve kapanmış, en yakın arkadaşlarıyla bile ölünceye değin bir daha hiç görüşmemiştir. Kapandığı odasında kendisini yazmaya vermiştir. İlk mektupları ve kendisiyle ilgili betimlemeleri, canlı bir ruha sahip çekici bir kızı yansıtmaktadır. Daha sonra dünyadan elini eteğini çekmesinin nedeninin umutsuz bir aşk deneyimine dayanıyor olabileceği eleştirmenlerce düşünülmektedir. Dış dünyayla olan ilişkisi ve deneyimleri sınırlı olsa da, yazılarında yaratıcı ve imge gücü yüksek bir edebiyatçıdır.

Emily Dickinson ilk şiirlerini yazmaya başladığında, neredeyse hiçbir eğitim almamıştı. Henüz Shakespeare'i ve klasik mitolojiyi bilmiyordu. İlk başlarda daha çok Elizabeth Browning ve Bronte Kız Kardeşler gibi kadın yazarlarla ilgileniyordu. Bu arada, Ralph Waldo Emerson'ı, Thoreau'yu ve Hawthorne'u da tanıyordu. Geleneksel anlamda dinle bağlantılı birisi olmasa da, İncil'i inceledi ve pek çok şiirinde dinsel formlar kullandı.

Emily Dickinson, 1850 civarı. Bilinen tek ikinci fotoğrafıdır. Emily Dickinson Müzesin'deki uzmanlar resmin otantikliğini reddetmişlerdir.

Yaşamının değişik dönemlerinde ona esin kaynağı olan ya da öğretmenlik yapan insanlar, özellikle erkekler olmuştur. İlki babasının avukatlık bürosunda çalışan genç bir avukat olan Benjamin Newton'dır. Kendisi Emily Dickinson'ın yazınsal duyarlığının ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Dickinson, onunla ilgili olarak daha sonraları, "Bana ölümsüzlüğü öğreten bir dost" diye yazacaktır.

Emily Dickinson'ın sonraki öğretmeni, evli bir din adamı olan Charles Wadsworth'tür.[2] Dickinson'ın entelektüelliğine katkısı olmuş ve dış dünyayla ilişkisinin artmasını sağlamıştır. Yazdıklarından, ona yönelik karşılık göremediği bazı duygular beslediği anlaşılmaktadır. 1862'de evine geri dönmüş ve Wadsworth'ü tanımadan önceki haline göre daha içine kapalı bir kişiliğe bürünmüştür. Wadsworth'ün, şiirlerinde geçen sevgili olduğuna ilişkin yazın çevrelerinde güçlü bir görüş birliği vardır.

Evine kapandığı için, o sıralarda ABD'de sürmekte olan iç savaş onu pek etkilememiştir. İnzivadayken yazdığı şiirlerin bir bölümünü dönemin önde gelen eleştirmenlerinden ve yazarlarından olan Thomas Higginson'a göndermiştir. Higginson, şiirlerini okuyarak, beğendiğini, ama serbest bir biçem kullanmak yerine daha geleneksel şiir anlayışına yönelmesi gerektiğini belirten bir yanıt yazmış ve şiirlerini bu öneri doğrultusunda düzeltmesini önermiştir. Dickinson, bu önerileri dikkate almayarak, daha da içine kapanmıştır. Yaşarken yalnızca yedi şiiri basılmıştır.

Yaşamının son yıllarında artık eve pek ziyaretçi de kabul etmemiş, ancak arkadaşlarıyla olan ilişkilerini onlara mektuplar ve küçük hediyeler gönderme yoluyla sürdürmüştür.

1886'daki ölümünden sonra odasına giren kız kardeşi, odasında ondan kalan 1.800 kadar şiir bulmuştur. Ölümünden sonraki dört yılda, yani 1890'a değin, şiirlerinin neredeyse tamamı yayımlanmıştır.

1920'lerde ise, ABD'deki en çok sevilen şairlerden biri olmuş ve ünü bugüne değin sürmüştür.

Şiir Anlayışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiirlerinde patlamalar halinde duygu akımı görülür. Çoğu tek bir imgeye ya da simgeye dayalı olan kısa şiirler yazmıştır. Ancak kısa şiirlerinde, yaşamındaki en önemli şeyleri en etkili biçimde yansıtmaktadır. Şiirlerinde asla yaşayamadığı aşkı ve kavuşamadığı sevgiliyi anlatır. Doğa hakkında şiirleri de vardır. Ulaşamadığı başarıdan ve hep arkadaşı olarak gördüğü başarısızlıktan söz ettiği şiirleri de vardır. Bu tür öğeleri şiirlerinde o denli etkileyici bir dille yansıtır ki, o nedenle ABD'de tüm zamanların en iyi şairlerinden sayılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Emily Dickinson - American Poet". Britannica. 20 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2021. 
  2. ^ "Emily Dickinson's Love Life". Emily Dickinson Museum. 16 Aralık 2021. 3 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2021.