Elma salyangozu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Elma salyangozu
Bir Pomacea canaliculata
Bir Pomacea canaliculata
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Gastropoda
Takım: Architaenioglossa
Familya: Ampullariidae
Cins: Pomacea
Tür: P. canaliculata
Binominal adı
Pomacea canaliculata
Lamarck, 1819

Elma salyangozu (Pomacea canaliculata) bir su salyangozu türüdür.

Türkçe karşılığı elma salyangozu olduğu halde Türkiye'de de Apple Snail olarak satılan ve son dönemde yaygınlaşan farklı su canlılarını beslemek isteyen akvaristlerin ilgi oldağı olmuş bu salyangoz türünün birçok çeşit ve renkte olanı vardır.

Türkiye'de genelde açık sarı, sarı üstüne koyu çizgili türleri bulunan elma salyangozları saldırgan olmayan balıklarla birlikte bakılmalıdırlar. Bitkisel beslenmelerine rağmen akvaryum bitkilerine zarar vermemeleri ve akvaryumdaki yosunlanmanın önüne geçmelerinin yanı sıra dibe düşen yemleri yiyerek akvaryumdaki nitrit, nitrat, su sertliği, PH gibi önemli su değerlerini de dengede ve sağlıklı bir boyutta tutarlar. Sert su seven Apple Snaillar için ideal sıcaklık 25 derecedir. Nadiren daha büyük boylarına rastlansa da aslen 7.5 cm'ye kadar büyüyen Apple Snailların en büyük özellikleri onları diğer salyangozlardan ayıran cinsiyet farklılığının önemidir. Diğer salyangoz türlerinde cinsiyet ayrımı yokken ve bazı türler kendi kendilerine yavru yapabilirken elma salyangozlarında 1 erkek ve 1 dişi olmadan yavru almak mümkün değildir.

Yavru alımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetişkin boydaki 1 erkek ve 1 dişi elma salyangozu çiftleşirler (bunu gözlemlemeniz mümkündür) ve dişi Apple Snail suyun üstüne çıkarak 200 ila 600 yumurtayı birbirine yapışık halde bırakır. Burada önemli olan nokta bu yumurtaları nemli tutmaktır. Yumurtalar susuz kalırsa kurur, ıslanırsa da boğulurlar! O yüzden Apple Snail'dan yumurta almak çok kolayken (haftada 1) yumurtalardan canlı bireyler çıkması oldukça zordur.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Beslenme Pul yem ile dip balıkları için olan tablet yemler elma saylangozları için uygundur.

Dikkat[değiştir | kaynağı değiştir]

elma salyangozlarında dikkat edilmesi gereken bir nokta aç kaldıkları zaman akvaryumdan çıkarak evde gezmeleridir ancak bu pek uzun sürmez, çünkü doğada bulabildikleri su kaynaklarını evdeki yapay ortamda bulamaz ve kuruyarak ölürler. Bunu önlemek için onları çok aç bırakmamak ya da akvaryumun üzerini kapatmak gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise çoğu akvaristin başına bela olan salyangoz türleri ile karıştırılabileceğidir. Bir bitkiden gelen küçük bir salyangoz yıllarca akvaristin başına bela olabilir çünkü çok sayıda yavru yapar ve temizlemek mümkün değildir ancak Apple Snaillar sizin izniniz olmadan çoğalamazlar ve istenildiği zaman akvaryumdan çıkararak bu hayvanı uzaklaştırmak mümkündür 1 ay sonra bakıldığında bir elma salyangozu akvaryumda belirmez.