Ampullariidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Elma salyangozu
Pomacea.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Mollusca (Yumuşakçalar)
Sınıf: Gastropoda (Karından bacaklılar)
Takım: Architaenioglossa
Familya: Ampullariidae (Elma salyangozugiller)

Ampullariidae, Türkçe karşılığı Elma salyangozu olduğu halde Türkiye'de "Apple Snail" olarak satılan ve son dönemde yaygınlaşan farklı su canlılarını beslemek isteyen akvaristlerin ilgi oldağı olmuş bu salyangoz türünün birçok çeşit ve renkte olanı vardır.

Türkiye'de genelde açık sarı, sarı üstüne koyu çizgili türleri bulunan elma salyangozları saldırgan olmayan balıklarla birlikte bakılmalıdırlar. Bitkisel beslenmelerine rağmen akvaryum bitkilerine zarar vermemeleri ve akvaryumdaki yosunlanmanın önüne geçmelerinin yanı sıra dibe düşen yemleri yiyerek akvaryumdaki nitrit, nitrat, su sertliği, pH gibi önemli su değerlerini de dengede ve sağlıklı bir boyutta tutarlar. Sert su seven elma salyangozları için ideal sıcaklık 25 °C'dir. Nadiren daha büyük boylarına rastlansa da aslen 7.5 cm'ye kadar büyüyen elma salyangozlarının en önemli özellikleri, onları diğer salyangozlardan ayıran cinsiyet farklılığıdır. Diğer salyangoz türlerinde cinsiyet ayrımı yokken ve bazı türler kendi kendilerine yavru yapabilirken elma salyangozlarında 1 erkek ve 1 dişi olmadan yavru almak mümkün değildir.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alttaksonlar (cinsler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinonimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pilidae

Yavru alımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetişkin boydaki 1 erkek ve 1 dişi elma salyangozu çiftleşirler (bunun gözlemlenmesi mümkündür) ve dişi elma salyangozu suyun üstüne çıkarak 200 ila 600 yumurtayı birbirine yapışık halde bırakır. Burada önemli olan nokta bu yumurtaları nemli tutmaktır. Yumurtalar susuz kalırsa kurur, ıslanırsa da boğulurlar. O yüzden elma salyangozlarından yumurta almak çok kolayken (haftada 1) yumurtalardan canlı bireyler çıkması oldukça zordur.

Dikkat edilmesi gereken konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Elma salyangozlarında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, aç kaldıkları zaman akvaryumdan çıkarak evde gezmeleridir. Ancak bu pek uzun sürmez, çünkü doğada bulabildikleri su kaynaklarını evdeki yapay ortamda bulamaz ve kuruyarak ölürler. Bunu önlemek için onları çok aç bırakmamak ya da akvaryumun üzerini kapatmak gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise, çoğu akvaristin başına bela olan salyangoz türleri ile karıştırılmaması gerektiğidir. Bir bitkiden gelen küçük bir salyangoz yıllarca akvaristin başına bela olabilir çünkü çok sayıda yavru yapar ve temizlemek mümkün değildir. Ancak elma salyangozları sizin izniniz olmadan çoğalamazlar ve istenildiği zaman akvaryumdan çıkararak bu hayvanı uzaklaştırmak mümkündür. 1 ay sonra bakıldığında bir elma salyangozu akvarumda belirmez.