El pueblo unido jamás será vencido

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El pueblo unido jamás será vencido
El Pueblo Unido Jamás Será Vencido albümünden
Sergio Ortega single
B yüzü "Chacarilla"
Şirket Movieplay
Söz yazarı Quilapayún

'El pueblo unido jamás será vencido, 'Nueva Cancion Chilena'(Yeni Şili Şarkısı) hareketinin uluslararası ölçekte en ünlü şarkılarından biridir. Şarkının müziği Sergio Ortega tarafından bestelenmiş, metin Quilapayún tarafından yazılmıştır ve Haziran 1970'te kaydedilmiştir.'[1][2] Birçok farklı dile çevrilmiş olan şarkının adı Türkçede 'Birleşmiş Halk Asla Yenilmez' ya da müziğe tam uyan hecelere sahip bir şekilde 'Örgütlü bir Halkı Hiçbir Kuvvet Yenemez şeklinde çevrilmektedir. Piyanist Frederic Rzewski, siyasi arka planından da etkilendiği şarkının ana teması üzerine 33 varyasyondan oluşan bir solo piyano eseri yazmış ve şarkı bu haliyle de dünyaca ünlü bir klasik olmuştur.

Siyasi arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, başlangıçta, Şili'nin sosyalist dönüşümü için Salvador Allende'yi seçen işçi sınıfı halkının kitlesel seferberliğinin arkasındaki ruhu yansıtan, popüler birlik hükümeti için bir marş olarak bestelenmişti. Allende'nin kampanyası sırasında El Pueblo Unido Jamás Será Vencido sık sık kullanılan bir slogandı. Şarkı, Sergio Ortega ve Quilapayún tarafından bestelendikten ve halka açık olarak seslendirildikten kısa bir süre sonra birkaç müzik grubu tarafından yorumlandı ve kaydedildi. Vientos del Pueblo, Inti-illimani gibi yeni Şili Şarkısı müzik toplulukları, hava yollarını ve siyasi mitinglerin arka planını dolduran şarkının başarılı kayıtlarını yaptı. ABD destekli 11 Eylül 1973 Şili darbesinin ardından şarkı, hem Şili içinde hem de Şilili sürgünler topluluğu ve onların yurtdışındaki siyasi müttefikleri arasında Şili'nin Pinochet rejimine karşı direnişinin marşı oldu.

Ancak, özellikle Pinochet'in Eylül 1973'teki darbesinden sonra, Şili grubu Inti-Illimani şarkıyı La Nueva Canción Chilena albümünde yayınladıktan sonra dünya çapında ünlendi. Şarkı, zaman içinde, çoğu Şili darbesi veya Latin Amerika ile doğrudan bağlantısı olmayan, dünya çapında çeşitli protestolarda kullanıldı. Sözler birçok dile uyarlandı veya tercüme edildi.

En başta sosyalist akım, 'El pueblo Unido' ile Şili halkının özgürlük mücadelesini, kapitalizm altında ezilen diğer halkların temsilcisi olarak görmüştür. Şarkı böylece sosyalistler içinde Enternasyonal'e benzer şekilde özgürlük şarkısı olarak büyük öneme sahiptir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frederic Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!". New Albion Records, Inc. 5 Mayıs 1998. 10 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  2. ^ "El pueblo unido jamás será vencido". 25 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021.