İçeriğe atla

El-Huber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El-Huber
الخبر
El-Huber'in gece çekilmiş bir fotoğrafı
ÜlkeSuudi Arabistan
BölgeAsh Sharqiyah
İdare
 • Belediye BaşkanıIssam Al-Mulla
Nüfus
 (2005)
 • Toplam157,693
 • Metropol
801,662
Zaman dilimiDoğu Afrika Saati

El Huber[1][2][3][4] (Arapçaالخبر), Suudi Arabistan'ın doğusunda, Bahreyn'e yakın bir şehirdir.

Coğrafi koordinatları, 26° 18' Kuzey ve 50° 13' Doğu'dur. Oldukça kurak ve rutubetli bir iklime sahiptir. Şehirde yüksek miktarda petrol vardır ve Suudi Arabistan'ın önemli petrol şirketlerinden Saudi ARAMCO da El Huber kökenlidir. Şehrin tarihine bakıldığında, 1942'de şehirde petrol bulunmuştur. El-Huber tarihinde, 2004 el-Huber Katliamı da önemli bir olaydır.

Al Qadisiyah futbol takımının (El Huber kökenli) Dûrî el-Muhtarifin es-Suudî 'ne çıkması ile şehirdeki sportif faaliyetler yeniden artmıştır ve şehirdeki Prens Saud bin Jalavi Stadyumu 'nun da kullanımı fazlalaşmıştır. Kısaca, Al Qadisiyah'ın, Profesyonel Lig'e çıkması, turist sayısına, spor açısından da katkı yapılmıştır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde bulunan Prens Saud bin Jalavi Futbol Stadyumu şehrin spor açısından en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Şehirde bulunan bu stadyumda Al Qadisiyah futbol kulübü maçlarını yapar. Al Qadisiyah'ın bu sene Suudi Arabistan Birinci Ligi'nde birinci olup Dûrî el-Muhtarifin es-Suudî'ne çıkması şehrin, spor açısından önemine katkı sağlamıştır.

Şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde 6 büyük ilçe vardır. Bu ilçeler ise başlıca şunlardır;

 • Ad Dammam
 • El Huber (Al Khubar) (Khobar)
 • Az Zahran (Zahran)
 • El Aziziye
 • Half Moon (Half Moon Bay)
 • Green Valley Village (Yeşil Vadi Köyü)
 • Nakheel
 • Ferdaws
 • Areeky

Ad Dammam[değiştir | kaynağı değiştir]

El Huber[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezi ve şehrin en kalabalık bölgesidir. Hastahane, polis, itfaiye gibi önemli kuruluşların birçoğu burada yer alır. Burada, birçok okul ve birkaç tane lise bulunur. Le Meridian Oteli burada bulunur. Bu otel daha çok Fransız stilini benimser. Şehirdeki turizm için önemli kaynaklardan birisidir.

Zahran[değiştir | kaynağı değiştir]

Zahran, diğer adıyla Az Zahran, (Zahran daha çok kullanılır.) şehrin en batısındaki bölgedir. Şehrin en önemli yerlerinden biridir, neredeyse şehrin merkezinden bile daha önemli denilebilir. Zahran Uluslararası Havaalimanı burada yer alır. Eski havalimanı ise biraz daha kuzeydoğuda ancak kullanılamaz bir durumdadır. Bu bölgede bazı lüks otellere rastlamak mümkündür. Bölgede bir lise ve birkaç ilk okul vardır. EXPEC Gelişmiş Araştırma Merkezi ve EXPEC Gelişim, Kalkınma ve Araştırma Merkezi, Zahran'ın en kuzeybatısında bulunur ve iki bina karşılıklı şekilde yapılmıştır. Bu nedenle Zahran bilimsel açıdan oldukça önemlidir. Suudi Arabistan'ın bazı bölgelerinde Zahran şehir olarak kabul edilir. Ancak Zahran'ın bir vilayetidir.

El Aziziye[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin en kuzeyindeki kısımdır. Birçok plaja sahiptir. Al-Aziziyah'tan kente doğru küçük bir körfez vardır. Basra Körfezi'nden oluşan bu küçük körfezin başlangıç noktasında uzun bir piyer (pier) vardır. Bu piyer boyunca uzanan bölgede eyaletin (Ash Sharqiyah) en büyük su parklarından birisi bulunur. Bu bölgede bir spor salonu ve lüks bir uluslararası otelde mevcuttur. Kısacası, El Aziziye, El Huber'in daha aktif, sosyal ve kültürel noktasıdır. Aynı zamanda gece hayatının yaşandığı tek bölgede de denilebilir. Bölgede bir ilkokul da mevcuttur.

Half Moon[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin kuzeybatısında ve sınır noktasındadır. Tüm kaliteli plajlar bu bölgede bulunur ve El Huber için turistik açıdan oldukça önemlidir. Birçok normal ve lüks otel mevcuttur. Ancak fazla yerleşme yoktur. Yüzmek veya eğlenmek için buraya gelinir. Aynı zamanda bölgenin en dış sınırlarına doğru bazı küçük çaplı çöller ve kum birikintileri oldukça fazla sayıdadır.

Green Valley Village[değiştir | kaynağı değiştir]

Semt ve bölgeleri, ayrıca El Huber'in uluslararası gereksinimlerde kullanılan kaynağı Zahran Uluslararası Havaalanı'nı gösteren bir harita.

Green Valley Village yani Yeşil Vadi Köyü, Ad Dammam ile Zahran arasında küçük bir köydür. Birkaç cami ve mescit dışında o kadar önemli yapılara sahip değildir. Nüfusu ise diğerlerine oranla daha azdır.

Nakheel[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin en batısında bulunur. Daha çok dini bir bölgedir. Birçok cami mevcuttur. Daha batısına gidildiğinde yine küçük çaplı çöllere ve kum birikintilerine rastlamak mümkündür. Yüzölçümü diğerlerine oranla büyük değildir.

Ferdaws[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferdaws, Nakheel'in hemen doğusundaki ilk bölgedir. Şehir merkezinin batısından sonraki ilk bölgedir. Nakheel'deki gibi din daha ağır basar. Bölgede birçok cami, mescit ve diğer ibadet yerleri bulunur. Dinî eşya satımı oldukça yaygın ve ünlüdür. Bölgede gezerken herkesi bir tespih veya bereyle görmek mümkündür. Nakheel kadar küçük bir bölgedir.

Areeky[değiştir | kaynağı değiştir]

Areeky, 3 büyük ilçe olan Ad Dammam, El Huber (Şehir Merkezi) ve Zahran'ın tam arasındadır. Bölgede birçok otel, alışveriş merkezi ve diğer küçük dükkânlardan vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 sayımlarına göre şehir merkezinde 157,693, tüm şehir sınırları içerisinde ise 801,662 olmak üzere toplam 959,355 kişidir. Şehrin en kalabalık bölgesi Şehir Merkezi en tenha kesimini ise Moon Bay oluşturur. Nüfusun büyük bir kısmını yetişkinler (25-45 yaş aralığı) ve gençler (12-21 yaş aralığı) oluşturur.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehiriçi ve uluslararası ulaşımda klasik ama birçok alternatif vardır ve hizmet vermektedir. Bu alternatifler;

Uluslararası[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası ulaşım, Zahran Uluslararası Havaalanı ve Ad Dammam'da bulunan uluslararası hizmet veren liman ile sağlanabilir. Aynı zamanda petrolün bulunması ile yapılan ve Suudi Arabistan ile Bahreyn'i birbirine bağlayan, gümrük biçiminde hizmet veren tek uluslararası karayolu olan Kral Fahd Köprüyolu'da, El Huber'de bulunmaktadır.

Kral Fahd Köprüyolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Fahd Köprüyolu'nun, Nasan Adası'ndan çekilmiş bir fotoğrafı.
(Nasan Adası, Bahreyn)

El Huber'in petrol nedeniyle ün kazanmasıyla ve gelişmesiyle beraber Bahreyn (Anakara), Nasan Adası (Bahreyn'e ait) ve El Huber arasında Kral Fahd Köprüyolu yapıldı ve El Huber Suudi Arabistan ile Bahreyn'i birbirine bağlayan ilk ve tek gümrük kenti hâline geldi. Suudi Arabistan ve Bahreyn uluslararası yolunun uydudan ve fotoğraflardan kanıtı.

Şehirlerarası[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirlerarası ulaşım hizmet veren marina ve birçok karayolu ile sağlanır.Aynı zaman Zahran Uluslararası Havalimanı'da Mısır'ın diğer önemli şehirlerine sefer yapmaktadır.

Şehiriçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehiriçi bir metro sistemi yoktur ancak yolar oldukça düzenli ve temizdir. Ayrıca kesintisiz hizmet vermektedir. Çok nadiren, yolarda çalışma görülebilir. Şehir içinde denizyoluyla da hizmet vardır. Al-Aziziyah, Ad Dammam, Şehir Merkezi ve Moon Bay'deki küçük marinalar denizyolundan hizmet olanağı sağlamaktadır. Ancak Moon Bay'deki marina plaj aktiviteleri ve bölgedeki turizm önemi yüzünden artık kullanılmamaktadır.

Genel Anlamda Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısaca, El Huber'deki ulaşım, hem şehiriçi, hem şehirlerarası, hem de uluslararası statüde, hem karayolu, hem denizyolu, hem de havayolu ile sağlanmaktadır. Ulaşım için oldukça uygundur ve ulaşım gayet rahat sağlanabilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

El Huber'e ilk olarak yıllar önce Al Dawasir Kabilesi küçük bir balıkçılık köyü kurmuştur.[5] Bunun üstüne seneler geçmiştir. El Huber yıllarca büyümüş ve gelişmiştir. 1914'e kadar Osmanlı Devleti'nin idâresinde kalmıştır. 1914 yılında Suudiler bu şehri ele geçirmiştir. Bunun üstüne, 1942'de petrolün bulunması ile önemsiz, küçük bir şehir halinden çıkmış ve büyük bir liman kenti haline gelmiştir. Ayrıca petrolün bulunmasından sonra yapılan Kral Fahd Köprüyolu da uluslararası düzeyde bir yoldur.

Petrolün Bulunması[değiştir | kaynağı değiştir]

Saudi ARAMCO Petrol Şirketi'nin Binası, Zahran, El Huber.

1942'de, El Huber'de petrolün bulunması şehri birden tanınır hâle getirmiş ve turistik açıdan çok büyük katkı sağlamıştır. Dünyanın dört bir yanından ticaret için birçok iş adamı El Huber'e gelmiş ve önemli görüşmelere katılmıştır. Petrolün bulunması şehir turizmine, endüstrisine, önemini ve tanınırlığına büyük katkı sağlamış, hem şehir, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış, geliştirmiştir. Petrolün bulunmasının ardından şehirde, şu anda Suudi Arabistan'ın en büyük petrol şirketlerinden birisi olan "Saudi ARAMCO" kurulmuştur. Saudi ARAMCO'nun binası El Huber'in, Zahran vilayetinde bulunur.

2004 El Huber Katliamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında El Huber'deki özellikle petrol geliri ve vatandaşlara bu gelirden düşen pay olmak üzere, birçok farklı sorundan dolayı teröristlerin petrol şirketlerini ve rafinelerini yağmalayıp, birçok insanı öldürdükleri olaydır. Katliamda birçok bina ve petrol şirketi bombalanmıştır. Bu kıyım (katliam, toplukıyım) iki buçuk (2,5) ay sürmüştür. Ve bu katliam süreci boyunca Dünya'nın gündeminde önemli bir yer kazanmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde görülen iklim biçimi karasal iklim ağırlıklı olmak üzere biraz da çöl iklimi ile birlikte görülür. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kente gelen turist sayısı oldukça azalır. Çünkü bu aylarda hava çok sıcak, rutubetli ve kuraktır. Bu nedenle şehre gelen kişi sayısı oldukça azalır.

Hava Sıcaklığı ve Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

hava sıcaklığı genellikle 35 °C'nin üstündedir, hava durumu ise genellikle güneşlidir. Şehirde sıklıkla kum fırtınaları görülür.[6] Bu kum fırtınalarının görünme sebebi, şehrin körfez bölgesinde olması nedeniyle çok rüzgâr alması ve bu rüzgârın şehrin içindeki kum birikintilerini kaldırarak uçurmasıdır.

Hava Sıcaklığı

Tarih Hava Sıcaklığı (Celsius) Gündüz
(En Yüksek)
Hava Sıcaklığı (Fahrenheit) Gündüz
(En Yüksek)
9 Haziran 2009, Salı 46,1 °C 115,7 °F
8 Haziran 2009, Pazartesi 42,7 °C 109,0 °F
7 Haziran 2009, Pazar 40,0 °C 104,1 °F
6 Haziran 2009, Cumartesi 47,2 °C 117,0 °F
5 Haziran 2009, Cuma 46,1 °C 115,3 °F

Kaynak:Weather.com

Hava Durumu

Tarih Hava Durumu
9 Haziran 2009, Salı Güneşli
8 Haziran 2009, Pazartesi Rüzgâr ve Kum Fırtınası
7 Haziran 2009, Pazar Bulutlu
6 Haziran 2009, Cumartesi Rüzgârlı ve Güneşli (Sıcak ve Ilıman Rüzgâr)
5 Haziran 2009, Cuma Güneşli

Kaynak: Weather.com

Genel Anlamda Hava Durumu ve Sıcaklığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel anlamda, El Huber'in hava sıcaklığı 35 °C'nin üstündedir. (F=95 °F) Hava durumu ise değişkenlik gösterebilir ancak en fazla güneşli hava görülür. Oldukça fazla rüzgâr sebebiyle de şehirde sık sık kum fırtınalarına rastlanır. El Huber'in havası yaz aylarında oldukça sıcak olur ve bu nedenle yaz aylarında şehre fazla turist gelmez. Khobar'ın Suudi Arabistan'ın diğer şehirlerine göre, daha sıcak bir havası vardır. Bunun nedeni olarak Suudi Arabistan'ın en büyük çölü olan ve ülkenin güneyini neredeyse tamamen kaplayan, hatta Yemen ve Umman sınırları içerisine kadar uzanan Rubülhali Çölü'ne olan yakınlığı gösterilebilir.

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ayrıca, El Huber'in vilayetleri olarak kabul edilen Dammam ve Zahran bazı yerlerde ve atlaslarda şehir olarak da kabul edilmektedir.

Şehrin başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

El Huber BBC ve Economist'in beraber yapmış olduğu Dünyanın Yaşanabilir En İyi 127 Şehri listesinde, 100 üzerinden 39 puan alarak 102. sırayı almıştır. İstanbul, Riyad, Manila ve Kahire de, El Huber ile aynı puanı alarak 102. sırayı elde etmiştir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlişkilerini sıkı tuttuğu ve bugüne kadar en azından bir kere kardeşlik antlaşması imzalanmış şehirler:

Kaynakça ve Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Suudi Arabistan'da yabancılara saldırı". Yeni Şafak. 30 Mayıs 2004. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2009. ; "El Huber" ismi için referans 1.
 2. ^ "Taif'te öldürülenler El Huber saldırılarına karışmış". CNN Türk. 2 Haziran 2004. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2009. ; "El Huber" ismi için referans 2.
 3. ^ 30 Mayıs 2004 BBC Turkish News 21 Nisan 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; "El Huber" ismi için referans 3
 4. ^ 30 Mayıs 2004 tarihli Radikal gazetesi 2 Mayıs 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; "El Huber" ismi için referans 4
 5. ^ "El Huber'in Tarihi". Asia Rooms. 6 Haziran 2009. 9 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2009. 
 6. ^ "El Huber'in hava durumu ve hava sıcaklığı bilgiler". The Weather.com. Erişim tarihi: 10 Haziran 2009. ; El Huber'in The Weather.com kaynaklı hava durumu ve hava sıcaklığı bilgileri.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 26°18′N, 50°13′E