Ekmeğin Fethi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekmeğin Fethi
YazarPyotr Alekseyeviç Kropotkin
TürlerPolitik, Siyasi
YayımOrijinal Fransızca basımı 1892 yılında yapılmıştır

Ekmeğin Fethi (FransızcaLa Conquête du Pain), Anarko komünist Pyotr Kropotkin tarafından yazılmış kitaptır. Orijinali Fransızca yazılmış olup La Revolté ve Le Révolté dergilerinde yayınlanan makalelerden ortaya çıkmıştır.[kaynak belirtilmeli] Yazıların ilk defa kitap halinde basılışı 1892 yılında Paris'te Élisée Reclus tarafından gerçekleştirilmiştir. 1892 ve 1894 yılları arasında eser, seriler halinde Londra'da Kropotkin'in de kurucu ortaklarından olduğu Freedom adlı bir dergi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Eser birçok defa başka dillere çevrilmiş ve yeniden basılmıştır.[kaynak belirtilmeli] 1898 yılında Norveççe'ye, 1909 yılında ise Kotoku Shusui tarafından Japonca'ya çevrilmiştir.

Bu çalışmasında Kropotkin, kapitalizm ve feodalizmin ekonomik sistemler üzerindeki kıtlık ve yoksulluğu çoğaltıcı etkisine odaklanır. Bu olurken halk ya da işçiler, ekonomik sistemin kapitalizm için yarattığı ayrıcalıkları, gönüllü kooperasyonlar ve karşılıklı yardımlaşma ile dönüştürebilir. Bu açıdan Kropotkin, gönüllü işbirliğine dayalı toplum anlayışını da ortaya koyar. Kitabın ana ekseninde Anarko komünist ögeler mevcuttur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]