Edward Hicks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edward Hicks
Peaceable Kingdom eseri
Genel bilgiler
Doğum adıEdward Hicks
Doğum4 Nisan 1780(1780-04-04)
Pensilvanya, ABD
Ölüm23 Ağustos 1849 (69 yaşında)
AlanıResim
Ünlü yapıtlarıNuh'un Gemisi

Edward Hicks (4 Nisan 1780 – 23 Ağustos 1849), Amerikalı ressam ve din adamı.

Bucks County, Pensilvanya’da dünyaya geldi. Annesi öldüğünde kendisi daha bir bebekti. Aile dostu olan ve bir Quaker olan Twininglere gönderildi ve bu ailenin dört kızıyla beraber büyüdü.

Hicks Quakerlara 'Arkadaşlar Cemiyeti’ne katıldı. Gençliğinin ve hayatının büyük bir bölümünü vaizlik görevine adadı. Tanrıdan gelen “Işığı” ya da “İçsel Işığı” insanlarla paylaşan, çok özel bir yeteneğe sahip olduğuna inanılırdı.

"Nuh'un Gemisi" (1846)

Dini şöhretine ek olarak, Hicks çevresinde ressam olarak da ün yapmıştı. Bu kariyer onun gençliğinde, yani Langhorne, Pennsylvania’da koltuk, kanepe işçiliğinde çalıştığı zamanlarda başlamıştı ve bu şehirde süslemeli ressamlık yeteneği gelişecekti. Eski kanepeleri, tabelaları, mobilyaları ve ev eşyaları gibi çeşitli nesneleri süsleyerek, süslemeli boyama işine girdi. Hicks’in bu işi o kadar başarılıydı ki, yanına çıraklar aldı; bu çıraklardan bazıları kuzeni Thomas Hicks, ve 19uncu yüzyıl Amerikan peyzaj ressamı Martin Johnson Heade idi.

Hicks’in Quaker çağdaşları onun yeteneğinin farkında olmaların rağmen, Hicksite lideri John Comly “Eğer İlahi adalet yasaklamamış olsaydı, Peale ya da West’e rakip olabilirdi” diye düşünüyordu. Onun ressamlığı Arkadaşlar tarafından dünyevi işlere dalmış şeklinde görülüyordu ve bir süreliğinde ressamlık mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalmıştı.

İsa’nın kutsal kitapta geçen bir kehanetini anlatan ve Hicks’in ilk çalışması olan ‘Peaceable Kingdom’, evrensel barışçılığı ve dünyaya barışın gelmesini anlattığından dolayı, Quakerlara konu olarak kabul olunabilir geldi.

1820'lerden 1849’daki ölümüne kadar olan kariyeri boyunca, Hicks, Peaceable Kingdom’un en az 60 tane versiyonunu yapmıştır. Ölümünden bir gece önce kızı Elizabeth için bir Peaceable Kingdom’da çalışıyordu.

Hicks ile popüler olan diğer konular ise Amerikan Bağımsızlığının İlanı’nın imzalanması, Washington’un Delaware Nehri’ni geçmesi ve Quaker William Penn’in Kızılderililerle yaptığı antlaşma gibi çeşitli tarihi sahneleri de içermektedir.

Resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]