Edda Göring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Edda Göring (d. 2 Haziran 1938), aktris Emmy Göring'ın (kızlık soyadı: Sonnemann) yaptığı ikinci evliliğinden ve Nazi politikacı Reichsmarschall Hermann Göring'in kızıdır.

Çocukken, hediye olarak pek çok sanat eseri aldı. Savaştan sonra sanat eserlerine el konuldu. Sanat eserleri için 1950'li ve 1960'lı yıllarda on beş yıllık bir hukuk savaşı verdi fakat 1968 yılında davayı kaybetti. Hukuk eğitimli olarak Wiesbaden'de bir rehabilitasyon kliniğinde çalışırken ölümüne kadar annesinin yanında kaldı.

Edda Göring, emekli olduktan sonra günümüzde Güney Afrika'ya yerleşmiş olduğu sanılıyor. Edda Göring hayatı boyunca evlenmemiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Hermann Göring kızının doğumu üzerine çeşitli çevrelerden ve dünyanın her yerinden 628.000 tebrik mesajı aldı.

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşının sonlarında, babası Hermann Göring eşi Emmy Göring ve kızı Edda'yıda yanına alarak Berchtesgaden yakınlarındaki Obersalzberg'deki kendi dağ evine çekildi. 8 Mayıs 1945'te Almanya kayıtsız şartsız teslim oldu ve 21 Mayıs'ta birkaç gün onu yedinci yaş gününden önce, Edda ve annesi Lüksemburg'da, Mondorf'da ABD kontrolündeki kod adı Ashcan Kampı olan Palace Hotel'de tutuldular. Annesi Nazi olduğu için 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1946'da Nürnberg yakınlarındaki Veldenstein'da Neuhaus Burg'da kendi evlerinde birinde yaşadılar. Anne-kız bir Amerikan subayı olan John E. Dolibois tarafından ziyaret edilmiştir. Amerikalı subay, Edda için güzel bir çocuk, babasının görüntüsünde. Parlak ve neşeli, kibar ve iyi eğitimli şeklinde görüşünü belirtmiştir. Nürnberg Mahkemesi sırasında, Edda'ya hapishanede babasını ziyaret edebilmesi için izin verildi. Babası 1 Ekim 1946'da hakkında verilen kararda savaş suçlarından suçlu bulundu ve ölüm cezasına çarptırıldı ancak 15 Ekim 1946'da asılmadan 1 gün öncesinde içinde bulunduğu hücresinde zehir içerek intihar etmiştir.

1948 yılında, annesi ve teyzesi olan Else Sonnemann ile Hersbruck yakınında yaşarken, Bavyera'daki Sulzbach-Rosenberg'de kızlar lisesi olan St Anna-Mädchenoberrealschule'de Abitur'a gidene kadar okudu. Kasım 1948'de ailesi okula yakın olması için Etzelwang'e taşındı. Okuldan ayrıldıktan sonra, Göring bir hukuk katibi oldu ve daha sonra Münih Üniversitesi'nden mezun oldu. 1959'daki bir mektupta Edda Göring için şöyle yazıyordu: "Bebeğiniz artık bir genç bayan, ince, sarışın ve güzel. Münih şehir merkezinde modern bir apartman beşinci katta annesiyle yaşıyor.." Bu arada, Edda bir hastane laboratuvarında çalıştı ve bir sağlık teknisyeni olmayı umuyordu.

Edda Göring Wiesbaden'de bir rehabilitasyon kliniğinde çalışmış ve annesinin bakımı için kendisini adamıştır. 8 Haziran 1973 tarihinde ölünceye kadar onunla kalmıştır. Bundan sonra, 1970'lerde Göring beş yıl Stern dergisinin muhabiri Gerd Heidemann ile arkadaşı oldu.

Edda Görin 1990'lı yıllarda kendisiyle yapılan bir röportajda babası için şunları söyledi: Onu çok sevdim ve onunda beni ne kadar sevdiği belliydi. Ondan bana kalan tek anılar sevgi dolu olan anlardı. Aslında belki Amerika hariç, çoğu herkesin babam hakkında olumlu görüşe sahip olduğunu düşünüyorum. Bana iyi bir babaydı.

Edda Göring'in 2000 yılında, hala annesi ile paylaştığı dairede, Lehel arasında Münih banliyösünde yaşadığı bildirildi ama diğer kaynaklar, 1990'larda Güney Afrika'ya taşındığını belirtmektedir. 2010 yılında amcası Albert Göring konusunda Guardian'da yer alan bir makalede alıntılara yer verilmiştir.

2015'ten itibaren hala Münih'te yaşadığı rapor edildi. O yıl, babasından kalan mirasının kamulaştırılmasına ilişkin tazminat talebinde bulunmak için Bavyera Eyalet Meclisine başvuruda bulundu[1] fakat komite oybirliğiyle talebini reddetti.[2] Edda Göring, babasını hiçbir zaman kamuoyunda eleştirmemiştir.

Dış bağlantılar ve fotoğrafları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Edda Göring İngilizce Wikipedia maddesi
  • ^ "Hermann Goering's daughter fails to win back his looted assets from German state". Telegraph.co.uk (İngilizce). Erişim tarihi: 2017-08-10. 
  • ^ Süddeutsche Zeitung 2015.