Emmy Göring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Berlin Katedrali'nin önünde Emmy ve Hermann Göring'in Düğün Fotoğrafı, 1935

Emma Johanna Henny "Emmy" Göring (kızlık soyadı Sonnemann) (d. 24 Mart 1893, Hamburg – 8 Haziran 1973, Münih), Alman aktris, sahne sanatçısı ve Luftwaffe Komutanı Hermann Göring'in ikinci eşi.

Emmy, varlıklı bir fabrika sahibinin beş çocuğundan biri olarak doğdu. 1916 yılında aktör Karl Köstlin ile evlendikten sonra İsmi Emmy Köstlin oldu ama birkaç yıl sonra boşandı. Emmy Göring Weimar Devlet Tiyatrosu'nda oynadı. 1934 Sonbaharında Hermann Göring ile tanıştı. 10 Nisan 1935'te evlendiler. Bu Hermann Göring'in aynı zamanda ikinci evliliği oldu. İsveçli ilk eşi Carin, Ekim 1931'de öldü.

Emmy ile Hermann Göring'in Kızı Edda Göring 2 Haziran 1938 tarihinde doğdu. Kızının doğumu kocasının isteği üzerine Berlin üzerinden uçan 500 uçak tarafından kutlandı. Emmy Göring, Alman Reich'ının toplumsal yaşamında öncü bir rol oynadı. Emmy Göring II. Dünya Savaşı öncesinde birçok devlet fonksiyonlarında Hitler'in hostesi olarak görev yaptı. Avrupa'nın en zengin ve en güçlü adamlarından birinin eşi olarak, Emmy Göring, kamuoyunun çok dikkatini çekti ve sürekli fotoğraflandı. Kocası Avusturya, Almanya ve Polonya'da köşk, malikaneler ve de kale sahibi idi.

II. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra Göring'in Obersalzberg'teki malikanesinde küçük kızı ile beraber yakalandı. Savaşın sona ermesinden sonra, Almanya'nın Nazilerden arındırılması mahkemesi, Nazi olması nedeni ile onu suçlu buldu ve 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Serbest bırakıldıktan sonra malvarlığının %30'una el koyuldu. Alman Nazi Savaş Suçları Mahkemesi tarafından sahneye çıkması 5 yıl boyunca yasaklandı. Hayatının büyük bölümünde Siyatik hastalığına muzdarip oldu. Hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra Etzelwang'da (Yukarı Pfalz eyaleti) daha sonra da Münih'te yaşadı. Daha sonra Berlin'de yeniden yeni bir yapı içinde küçük bir dairede yaşadı. Hayatının geri kalanında orada kaldı. 1967'de Seite meines Mannes adlı kitabı yazdı. 1972 yılında yazdığı My Life with Goering (Göring ile Yaşamım) adlı otobiyografisi İngilizce olarak yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Emmy Göring İngilizce Wikipedia maddesi
  • Hitler Kitabı Sh:394, Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]