Eşme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Eşme, Uşak sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°24′3″N, 28°58′30″E

Eşme
—  İlçe  —
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Uşak Siyasi Haritası
Uşak Siyasi Haritası
Koordinatlar: 38°24′3″K 28°58′30″D / 38.40083°K 28.975°D / 38.40083; 28.975
Ülke Türkiye
İl Uşak
Coğrafî bölge Ege
Yönetim
 - Kaymakam Ozan Gazel [1]
 - Belediye başkanı Hacı Mustafa Çetin (AK Parti)
Rakım 823 m (2.700 ft)
Nüfus (2014)[2]
 - Toplam 35,749
 - Kır 21,353
 - Şehir 14,396
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 64600
İl alan kodu 0276
İl plaka kodu 64
İnternet sitesi: Belediye

Eşme, Uşak ilinin 62 km güneybatısında yer alan Uşak ilinin genel nüfusu bakımından Banaz'dan sonra en büyük ilçesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihin ilk çağlarından beri değişik milletlere merkez olan Eşme'nin ilk sakinlerinin Eşmeli Aşiretinden olduğu rivayet edilmektedir. Eşme adının kullanılmasının nedenleri arasında; bugünkü ilçe halkının Eşmeli aşiretinden olmasıdır. Eşme ilçesi köylülerinin Eşme adı, bu addaki Yörük aşiret adlarından kalmadır. Bugün, Eşme’deki en büyük aşiret Horasan’dan gelme oldukları bilinen Kargılı, Kaşeli ve Çıkılı dır. Şanlı Urfa dan gelen karakeçili Yörük aşireti de Eşme'ye yerleşmişlerdir. Konar-göçer / yaylakçı-kışlakçı hayatı yaşanmış ve bu durum, yer yer günümüze kadar süregelmiştir. Ayrıca, Antalya Teke bölgesinden gelen Sarı keçili Yörükleri de Eşmeyi oluşturan Yörük boylarındandır. Eşme ilçesi Yörüklerden müteşekkildir. Eşme adı sulak yer anlamındadır. Su kaynaklarının olduğu yer anlamı da taşır.

Osmanlı döneminde Denizli ilinin Mutasarrıflık olması ile birlikte Güre,İnay, Sirge Nahiyeleri ile birleştirilerek Eşme Kazası adı ile Denizli'ye bağlanmıştır. (1865) daha sonra Manisa iline bağlanmıştır. 3 Eylül 1922'de Yunan işgalinden kurtarılmıştır. İlçe merkezi 1934 yılında ulaşım durumu göz önünde bulundurularak Takmak'tan Eşmeye taşınmıştır. 1953 yılında Uşak Kazasının İl olması ile birlikte Uşak'a bağlanmıştır.

Coğrafi özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşme İç Anadoluyu Ege Bölgesine bağlayan geçit yolu üzerinde Omur baba, Kab aş-Macar, Güney Ören, Ağabey, Emirli ve Kemer Dağının eteklerinde kurulmuş bulunmaktadır. Kuzeye düşen köylerin bir kısmı Gediz vadisinde olan ilçe Kuzey doğusunda Uşak, doğusunda Ulubey, batısında Alaşehir ve Sarıgöl, kuzeyinde Kula ve Selendi, güneyinde Güney ilçeleri ile çevrilmiştir. 1362 km2 yüz ölçümüne sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşme nüfusu 2014 yılında yapılan sayıma göre 36000 kişidir. Bunun 14400'ü ilçe merkezinde, 21600'i köylerde yaşamaktadır.

İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeleğen ve Ahmetler olmak üzere 2 kasabası ve 60 köyü vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşme Uşak’a 62 km, İzmir'e 184 km, Kula’ya 43 km, Güney'e 41 km, Alaşehir'e 54 km uzaklıktadır. Eşme'nin ulaşımda en büyük artısı Uşak-İzmir demir yolu hattı üzerinde olmasıdır. Buna ek olarak 2012 yılında hizmete açılan İzmir-Konya demir yolu hattı da ilçemizden geçmektedir. Ayrıca 2017 yılında hizmete girecek olan Ankara-İzmir hızlı tren hattı ilçemizden geçecek olup altyapı çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca İzmir-Ankara Paralı 70 m genişliğindeki yol da ilçenin 15 km kuzeyinden çaykışla-karabacaklı-akçaköy-omurca köyleri istikametinden geçecektir...

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe ekonomisi çiftçilik, hayvancılık,sanayi ve dokumacılığa dayalıdır. Tarım ürünleri arasında tütüncülük en yaygın üretilen üründür. Tütün yetiştirmede, kadınların destek ve çalışmaları küçümsenemez. Son yıllarda kendini yenileyip geliştiren tavukçuluk, küçük ve büyük baş hayvancılığı ve beraberinde üretimi artan süt ürünleri diğer önemli bir gelir kolunu oluşturur. Ayrıca; halkın yaklaşık olarak yarıya yakın bir bölümü, yurt dışında (özellikle Almanya’da) çalışmakta olup bununda ilçeye yaz aylarında katkısı büyüktür. Özgün desenleri ve kalitesiyle adına festivaller düzenletip dünyaya açılım kapısı olan kilimciliğinin de halkın gelirine katkısı önemlidir. Bunların yanında kekik, konserve ürünü salatalık üretimi gelişmektedir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşme ilçesinde Uşak Üniversitesi’ne bağlı, Eşme Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Ahmet Avcı Anadolu Lisesi, Şehit Cemalettin Avcı Anadolu Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Anadolu Imam hatip Lisesi, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Şehit Adem Çiftçi Çok Programlı Lisesi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği gösteren bir iklim egemendir.Kar yağışının büyük bir kısmının kış aylarında gerçekleştiği ilçede yazları sıcak ve kurak geçer. İlçedeki yıllık ortalama yağış Metre kareye 241.8 /Kg dır. Yağışların aylara ve mevsimlere göre dağılımı düzensizdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.esme.gov.tr/
  2. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6WFDf4OEW. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]