Yeleğen, Eşme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°19′N, 28°54′E

Yeleğen
—  Belde  —
Uşak
Uşak
Koordinatlar: 38°19′K 28°54′D / 38.317°K 28.9°D / 38.317; 28.9
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl Uşak
İlçe Eşme
Yönetim
 - Belediye başkanı Feyzi KAYA
Nüfus (1997)[1]
 - Toplam 2.789
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64600
İnternet sitesi: [2]

Yeleğen, Uşak'ın Eşme ilçesinin en büyük kasabasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeleğen Kasabası halkı Oğuz Boylarından ve Yörük kökenlidir.1400 yıllarında Germiyanoğulları Beyliği sınırları içinde Yörük olarak hayvanlarıyla sürekli göç halinde yaşamışlardır. Son olarak Yeleğen’in yakın çevresi içinde bulunan Yümsekkurt, Yel değirmeni, Elvedenler, Örenköy, Eski Köy, İlbek ve Yenice Obaları toplu konakları olmuştur. Daha sonra, bugünkü Yeleğen yerleşme merkezi olarak seçilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Yıllarında Yeleğen :

Yunan Ordusu, Yeleğen’e 1919 yılında gelmiştir. Düşmanın gelişi doğal olarak bir panik yaratmıştır. İhtiyaçlarını kağnı ve hayvanlarına yükleyen köylüler Uşak yönüne hareket etmişlerdir. Daha sonra çaresiz kalarak tekrar köylerine dönmüşlerdir. Yunan Ordusu Yeleğen’in Kocabaş mevkiinde karagah kurmuş ve burada 1 yıl konaklamıştır. Bu sure içinde Yeleğen – Alaşehir yolunu çevre halıkına yaptırmıştır. Bu yolun yapımı sırasında Yeleğen halkı çok eziyet çekmiştir.Yeleğen halkı, esas sıkıntıyı Yunan Ordusu kaçarken çekmiştir. Köyde oturulacak ev kalmamış; evlerle birlikte yiyecek ve giyecekler de yanmıştır. Cephenin bozulduğunu ve düşmanın kaçmakta olduğunu öğrenen Yeleğenliler, kadın erkek, çoluk çocuk hayvanlarıyla beraber Yüksek Kahve mevkiine saklanmışlardır. Bu ormanlık mevkide bulundukları zaman başlarından geçen bir olayı yaşlılardan Ali Kuvvet şöyle anlatmaktadır: Cephenin bozulduğunu, kaçmakta olan düşmanın önüne geleni öldürdüğünü, evleri yaktığını öğrendik. Bu durumdan korunmak için ormana çekildik. Orada bekleşirken, bir manga düşman öncü kuvveti geldi, bizden altın, para ve yiyecek istediler. Aradıklarını bulamadıkça bizleri dövdüler. Çoğumuz kanlar içinde kaldık; ağlayan sızlayan hesapsızdı. Düşman, ayrıca arkadan gelen büyük birlikleri için hayvanları kesip et hazırlıyordu. Bu durum sürerken o zaman genç olan Şildir lakapıyla anılan Ali Şeker, biraz ötemizde atını sağa sola koşturuyor; bu arada hem nara, hem silah atıyordu. “Türkler geliyor!” diye de bağırıyordu. Bunu duyan düşman askerleri neye uğradıklarını bilemediler. Atlarına atlayarak hızla kaçtılar. Düşmanın esas büyük kuvveti bizi görmedi. Ancak; köyümüz tamamen yanmıştı.

Düşman kaçtıktan sonra Yeleğen’de yeni bir hayat başladı, yokluk ve güçlük içinde… Bu hayat, halkı yıldırmadı; aydınlık günler onları bekliyordu!.. Kaynak: Veli TİMUR (Yeleğen İlköğretim Okulu Müdürü)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu,son sayımlara göre 3132 kişidir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak ilinin 70 km güneyinde, Eşme İlçesinin 12 km batısında Alaşehir ilçesinin 42 km doğusunda, Eşme Alaşehir yolunun üstündedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tütün,buğday,arpa,haşhaş, salatalık,sebze üretimi, hayvancılık başlıca geçim kaynaklarıdır.Son zamanlarda meyve yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Kasabamız Eşme ve Ulubey ilçelerimizin sebze ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği gösteren bir iklim egemendir.Kar yağışının büyük bir kısmının kış aylarında gerçekleştiği kasabada yazları sıcak ve kurak geçer. İlçedeki yıllık ortalama yağış Metre kareye 241.8 /Kg dır. Yağışların aylara ve mevsimlere göre dağılımı düzensizdir.

İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

1964 yılında Süleyman URAL öncülüğünde belediye kurulmuştur.Kasabamız 3 mahalleden oluşmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabamızda ilköğretim okulu ve ortaokul bulunmaktadır.Okulumuz çevre köylerin taşımalı eğitim merkezi konumundadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]