İçeriğe atla

Yakuza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şinjuku sokakları modern Yakuzalar'ın bulunduğu başlıca bölgeler arasındadır

Yakuza (ヤクザ veya やくざ) veya gokudō (極道), Japonya kökenli uluslararası organize suç gruplarının üyelerine verilen isimdir.[1]

Japonca hukuki terminolojisine göre, yakuza organizasyonları "boryokudan" yani "şiddet grubu"dur. Yakuza üyeleri bunu hakaret olarak görmektedirler, lakin boryokudan tanımlaması her şiddet gösteren suçluya kullanılabilir. Batı medyasında "Japon mafyası" olarak tanımlanır, tıpkı İtalyan Sicilyalı suç örgütleri gibi. Ana merkez Japonya olmak üzere, her türlü ülkede adamları olabilir.

Yakuzalar, genellikle şehirlerin başkanlarının arkasındaki gizli kişilerdir ve gerçek yönetim onlardadır. Babalar, oğullarına bir kız seçerler, eğer oğul bu kızla evlenmemekte direnirse baba tarafından öldürülür.

Yakuza ismi, Oicho-Kabu isimli kart oyunundan gelir ve manası "hiçbir şey için iyi" demektir; bu oyuna benzer. Bu oyunda 8, 9 ve 3 kartlarının alınması 0 skoruna takabül eder; ve Japoncada da 8 (Ya), 9 (Ku), 3 (Sa) Yakuza kelimesini oluşturur. Yakuzaların bu ismi almasının sebebi, en çok beceriyi ve en az şansı temsil etmesidir. Modern Japoncada ise; 8,9,3 "hachi-kyu-san" olarak telaffuz edilir; bu da yakuzaların Japonya'da bazen çağırılış şeklidir.

Günümüzde en güçlü yakuza ailesi 8.900'den fazla üyesi olduğu tahmin edilen Yamaguchi-gumi'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goto-Jones, Christopher S. (2009). Modern Japan : a very short introduction. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199235698.