Drizzt Do'Urden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drizzt Do'Urden
Yurdu Buzyeli Vadisi, Mithril Salonu
Cinsiyeti: Erkek
Yaşı maksimum ömrü 700-800 yıl olarak bilinmektedir
Saç Rengi Beyaz
Göz Rengi: Menekşe
Irk Drow
Sınıf Savaşçı Kolcu
Alignment Kaotik İyi
Tanrısı Mielliki
Evren Unutulmuş Diyarlar

Drizzt Do'Urden Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) kurulumunda yer alan hayali bir kahramandır. Irkı olan drow'ların şeytan ve kötülük dolu adetlerini reddederek Karanlıkaltı'ndan (Underdark) ayrılmış ve yeryüzünde yaşamaktadır.

Temel Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Drizzt Do'Urden bir drow'dur. Genel olarak Kara elf olarak da bilinirler. Diğer drow'lar gibi Drizzt'in cildi simsiyah saçları ise beyazdır. Drizzt'in en ayırt edici özelliği menekşe rengi olan ve öfkeli veya kararlı olduğu zamanlar hararetle parlayan gözleridir. Söylentilere göre mor renkteki gözleri ufak bir gri-elf mirasına bağlı olabilir. Genel olarak kürk yakalı, orman yeşili bir pelerin ve yüksek siyah botlar giymekte ve ucunda bir tek-boynuz (Tanrıçası Mielikki'nin sembolu) olan zincir taşımaktadır. Drizzt'in yeryüzüne çıkmasından bu yana yaklaşık olarak 20 yıl geçmesine rağmen Karanlıkaltı'nın zifiri karanlığına alışmış gözleri tam olarak gün ışığına adapte olamamış durumdadır. Şimdilerde yaklaşık olarak 70 yaş civarlarındadır. Elf kültürüne göre bir yetişkin bile olamayacak kadar gençtir. Drow'ların normal yaşam sürelerinin 700 ila 800 yıl arası olduğu sanılmaktadır.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dışarıdan sakin bir görüntüye sahip olan Drizzt'in içinde sadece yeteneği ile yaşayabileceği Karanlıkaltı'ndan miras kalan bir öfke saklıdır. Ruhunun bu karanlık yönünü - bunu "Avcı" olarak adlandırmaktadır - kontrol altına almış olmasına rağmen zor durumlarda veya duygusal baskı altında bunu geri çağırabilir. "Avcı" Drizzt'in dövüş yeteneğini örnekleyen soğuk, ruhsuz bir katildir. "Avcı"'nın etkisi altında değilken Drizzt soğukkanlı, aklı başında, gerekmedikçe bir dövüşten sakınan (Ork, Goblin gibi ırklar hariç) barışsever biridir. Buna rağmen bile streotiplerin önyargılarında ki istisnalara açıktır. Durum gerektirdiği zamanlar inanılmaz derecede cüretkar hatta pervasız olabilir. Kendine öylesine güvenir ki birçok arkadaşı bir gün drow'un kendilerini içinden çıkamayacakları bir duruma sürekleyeceğine inanmaktadırlar. Yeryüzü dünyası için çok derin bir sevgi beslemekte ve birçoklarının ona önyargı ile yaklaşmasına rağmen buradaki yerini bağrına basmaktadır. Kendini tanımayanların bu önyargılarını pek umursamaz. Korku ve şaşkınlık olan ilk reaksiyona tepkisi içten bir gülümsemedir.

Büyülü eşyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Drizzt'in favori silahı pala'dır (scimitar). Parıltı (Twinkle) ve Buzölüm (Icingdeath) adını verdiği iki tane pala taşır. Bunun yanında yoldaşı kara panter Guenhwyvar'ı çağıran siyah bir heykelciği vardır. Drizzt'in bir de Kör eden Vuruş Kolluğu ("Bracers of the Blinding Strike,") adını verdiği, takan kişiye hız veren büyülü bileklikleri vardır. Fakat bunları el bilekleri yerine ayak bileklerine takar. Bunun sebebi ayak oyunlarının çok önemli olması ve aynı zamanda Drizzt'in zaten çok hızlı olan kılıç hareketlerini daha da hızlandırırak kontrolden çıkmasını engellemektir. Yıllar boyu Drizzt kendinsine Bruenor tarafından verilmiş mithril bir zırh kullanmaktaydı fakat bu zırh zarar gördü. Şimdilerde ise en ölümcül saldırılar dışından tüm saldırılardan koruyan örümcek ipeğinden yapılma bir büyülü gömlek giymekte. Gömleğindeki adamantin özeldir ve birçok drow zırhının aksine güneş ışığından zarar görmez.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Zaknafein Do'Urden ile olan antrenmanları ve Melee-Magthere'deki eğitimi boyunca Drizzt pala kullanımını tercih etti ama bunun dışında drow'lar tarafından düşünülebilecek her türlü silahta uzmanlaştı. Bu yeryüzüne geldikten sonra da değişmedi. Drizzt'in dövüş sırasında doğaçlama olarak herhangi bir şeyi silah olarak kullanmakta bir eksikliği olmamasına rağmen genellikle iki büyülü palası Buzölüm ve Parıltı'yı kullanır.

Buzölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Drizzt, Buzölüm'ü palanın ismini aldığı Beyaz Ejderhanın hazine yığınında buldu. Buzölüm ilk olarak Kristal Parçası adlı romanda yer alır. Genelde Buzölüm Drizzt'in sağ elinde yer alır.

Palanın kabzası siyah adamantindendir ve bir panter şeklindedir. Bıçağı ise gümüştendir ve elmas bir uçla son bulmaktadır. Drizzt'i kılıca çeken ilk şey ona yoldaşı Guenhwyvar'ı hatırlatan panter biçimi olmuştur. Silah ateşi absorbe ederek kullanıcısını ateş ve sıcağa karşı korur. Bu büyülü silah Drizzt'in hayatını iblis Errtu ile her karşılaşmasında kurtarmıştır çünkü ateş Errtu'nun doğasındadır. Buzölümüm iblislerle savaşmak için yaratılmış olması muhtemeldir çünkü ne zaman yakında bir iblis olsa Drizzt kılıçtan kaynaklanan bir açlık sezmektedir.

"…uncovering a gem-encrusted sword pommel, its black adamantite hilt masterfully sculpted into the likeness of the toothed maw of a hunting cat." — The Crystal Shard

Ingeloakastimizilian ya da daha bilinen ismi ile Buzölüm, Reghed buzulunun Evermelt adlı kısmında bir buz mağarasında yaşayan beyaz bir ejderdir. Wulfgar ve Drizzt tarafından öldürülmüştür. Parıltı'ya çok benzer bir biçimde Buzölümde zayıf mavi bir parıltıya sahiptir ama sadece çok soğukta.

Parıltı[değiştir | kaynağı değiştir]

Parıltı Drizzt'in diğer palasıdır. Sol elinde (ve sağ kalçasında) bulunmaktadır. Drizzt Parıltı'yı büyücü Malchor Harpell'den Artemis Entreri'nin peşindeyken aldı. (Entreri Regis'i kaçırdığı zaman - Buçukluğun Mücevheri) Parıltı ilk olarak daha sonraki Buçukluğun Mücevheri adlı romanda ilk olarak görüldü.(The Halfling's Gem)

Parıltı elfler tarafından dövülmüştür. Kabzasının ucunda bir elmas vardır ve mavi renkte parıldamaktadır. Yüzüklerin Efendisi'ndeki Bilbo ve Frodo'nun kılıcı Sting'den esinlenilmiş olması muhtemeldir.

" 'It was forged in the magic of the powers that all the surface elves hold dear,' said Malchor. 'Of the stars and the moon and the mysteries of their souls. You deserve it, Drizzt Do'Urden, and it will serve you well.' " — The Halfling's Gem

Taulmaril[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer adı "Kalp Avcısı" olan Taulmaril aslında Catti-Brie'nin yayıdır. Ancak Catti-Brie Ork Kralı Obould'un Mithril Salonuna açtığı savaşta kalıcı olarak bacağından yaralandığı için Taulmaril'i kullanmaz ve büyüye yönelir ve Taulmaril de Drizzt'e kalır.

Mooshie's Longbow[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece bir iki romanda anılmasına rağmen bu özel olarak yapılmış yay Drizzt'e Montolio Debrouchee tarafından kolcu eğitimini tamamlaması sonunda verilmiştir. Bunun dışında diğer romanlarda Drizzt isimsiz başka yaylar da kullanır.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Elf Üçlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Dark Elf Trilogy

 1. Homeland (1990) (Anayurt) — Anayurt Drizzt'in doğumunu ve drow ırkı içindeki gelişmesini anlatır.
 2. Exile (1990) (Sürgün)— Sürgün, Drizzt'in kendi şehri Menzoberranzan'ı terk ettikten sonra Karanlıkaltı'ndaki maceralarını anlatır.
 3. Sojourn (1991) (Göç) — Göç Drizzt'in yeryüzüne gelişini, nasıl bir korucu olduğunu ve kendini nasıl Buzyeli Vadisi'nde bulduğunu anlatır.

Buzyeli Vadisi Üçlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Icewind Dale Trilogy

 1. The Crystal Shard (1988) (Kristal Parçası) — Bu kitap büyücü Akar Kessel (kristal parçasının etkisi ve yardımı ile) ve On Kasaba arasındaki savaşı ve aynı zamanda Drizzt ile Bruenor, Cattie-brie ve Regis'in Wulfgar tanışmalarını anlatır.
 2. Streams of Silver (1989) (Gümüş Damarları) — Drizzt, Bruenor, Regis ve Wulfgar'ın Mitril Salonu için yaptıkları yolculuğu anlatır. Aynı zamanda Artemis Entreri ilk kez göründüğü hikâyedir.
 3. The Halfling's Gem (1990) (Buçukluğun Mücevheri) — Wulfgar ve Drizzt'in Regis'i Artemis Entreri'den kurtarmak için verdikleri mücadelenin hikâyesi.

Drow'un Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Legacy of the Drow

 1. The Legacy (1992) (Miras) -
 2. Starless Night (1993) (Yıldızsız Gece)
 3. Siege of Darkness (1994) (Karanlığın Kuşatması)
 4. Passage to Dawn (1996) (Şafağa Geçit)

Karanlığın Yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Paths of Darkness

 1. The Silent Blade (1998) (Sessiz Kılıç)
 2. The Spine of the World (1999) (Dünyanın Omurgası)
 3. Servant of the Shard (2000) (Kristalin Hizmetkarı)*
 4. Sea of Swords (2001) (Kılıçlar Denizi)

*Kristalin Hizmetkârı (2000) aynı zamanda Jarlaxle ve Artemis Entreri'nin hikâyelerini anlatan "Sellswords" (Kiralık Kılıçlar) dizisinin ilk kitabıdır.

Avcı'nın Kılıçları[değiştir | kaynağı değiştir]

The Hunter's Blades

 1. The Thousand Orcs (2002) (1000 Ork)
 2. The Lone Drow (2003) (Yalnız Drow)
 3. The Two Swords (2004) (İki Kılıç)

Değişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Transitions

 1. The Orc King (2007) (Ork Kral)
 2. The Pirate King (2008) (Korsan Kral)
 3. The Ghost King (2009) (Hayalet Kral)

Kışgörmez Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Neverwinter Saga

 1. Gauntlgrym (2010) (Gauntlgrym)
 2. Kışgörmez (2011) (Neverwinter)
 3. Charon's Claw (2012) (Charon'un Pençesi)

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]