Don Potter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Donald Steele Potter
Doğum 21 Nisan 1902
Newington, Kent, İngiltere
Ölüm 7 Haziran 2004
Uyruk Birlesik Krallik
Alanı Heykeltıraş
Ödüller
Sir unvani
Don Potter tarafından yapılan Robert Baden-Powell heykeli (1960)

Donald Steele Potter (21 Nisan 1902 – 7 Haziran 2004) İngiliz heykeltıraş, çömlekçi ve öğretmen.[1][2][3]

Yaşamöyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir öğretmenin çocuğu olarak Sittingbourne, Kent yakınlarındaki Newington'da dünyaya gelen Don Potter öğrenim yaşamına bir özel okulda başlamıştır. Sekiz yaşında Yavru Kurt'a katılan Potter kısa süre içinde izciliğe hayran kalmıştır.

Potter küçüklüğünden başlayarak ahşap oyma sanatına ilgi duymuş ve totem direği, kapı ve geçit gibi ürünler yaratmıştır. Yirmi yaşında baş izci Baden-Powell tarafından fark edilen Potter, bu kişinin Bentley, Hampshire yakınlarındaki evine taşınmış ve ücretli çalışmalarda bulunmuştur. Genellikle 1200 yıldan daha eski meşeleri kullanan Potter, İngiliz sömürgeleri Avustralya, Kanada, Hindistan, Güney Afrika ve Yeni Zelanda için totem direkleri tasarlamıştır. Don Potter'ın 1960 yılında tamamladığı Baden-Powell heykeli Londra'daki Baden-Powell House'ta bulunmaktadır.[4]

Ağaç oyma sanatının yanı sıra taş üzerinde de çalışmalar yapan Potter, Paris'te Auguste Rodin'le çalışmış olan Jacob Epstein'ı tanıma fırsatını elde etmiştir. Dönemin ünlü heykeltıraşlarından olan ve çalışmaları Westminster Katedrali'ni süsleyen Eric Gill'e birlikte çalışma teklifi götüren Potter olumlu yanıt almış ve altı aylık bir süre boyunca Gill'in yanında kalmıştır. İkilinin uyumlu çalışmaları bu birlikteliğin altı yıla çıkmasını sağlamıştır.

Potter daha sonraki yıllarını (1940–1984) Dorset'deki Bryanston School'da öğretmenlik yaparak geçirmiştir. Burada heykel ve çömlekçilik konularında dersler veren Potter II. Dünya Savaşı yıllarında öğrencisi Terence Conran'a da esin kaynağı olmuştur. Öğretmenlik yaptığı süre boyunca heykeltıraşlık teklifleri almayı sürdüren Potter'ın bu dönemde yaptığı bazı çalışmalar Durweston kasabasının merkez kilisesinde bulunmaktadır.

1945 yılında evlenen Potter'ın Mary adlı eşinden iki çocuğu (Anne, d. 1947 ve Julian, d. 1952) olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Light, Vivienne (2002). Don Potter: an inspiring century. Brook, New Forest, Hampshire: Canterton Books. s. 218. ISBN 0-9541627-1-4. 
  2. ^ Davies, Peter (8 Haziran 2004). Obituary "Don Potter'un ardından" |url= değerini kontrol edin (yardım). The Independent (Londra). Erişim tarihi: 30 Ağustos 2006. 
  3. ^ MacCarthy, Fiona (8 Haziran 2004). Obituary "Donald Potter'ın ardından" |url= değerini kontrol edin (yardım). The Guardian (Londra). Erişim tarihi: 25 Ağustos 2009. 
  4. ^ Wood, Edward (Nisan 1971). The story of B.-P.'s House. The Scout Association. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]