Dokunmalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samsung marka dokunmalı bir akıllı telefon

Dokunmalı teknoloji ya da dokunmatik teknolojisi, elektronik aygıtların parmak veya özel kalemler aracılığıyla hafifçe dokunarak kumanda edilmesine olanak sağlar. Hesap makinesi ve televizyon düğmelerinden, cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve uzay teknolojilerine kadar çok çeşitli bir kullanım alanı vardır.

Dokunmalı ekran[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokunmalı ekranların çalışma ilkeleri, kullanım amaçlarına ve bulunacakları yere göre birkaç farklı çeşit gösterir. Bu tür aygıtlarda günümüzde kullanılan üç temel teknoloji mevcuttur: dirençli teknoloji, yüzey dalgası teknolojisi ve kızılötesi teknolojisi.[1]

Dokunmalı pad[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple laptoptaki dokunmalı pad.

Dokunmalı pad, sığa yöntemi ile çalışan bir elektronik yüzeydir. Başta tablet, bazı telefonlar, medyaçalarlar ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere çok çeşitli bir kullanım alanı vardır. Çoğu dokunmalı padler yukarı-aşağı kayma gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çakır vd. (2012), Dokunmatik Ekran 10 Ocak 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Akademik Bilişim’12 - XIV. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri, Uşak Üniversitesi.