Doğan Kardeş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Doğan Kardeş (dergi) sayfasından yönlendirildi)
Doğan Kardeş
Doğan Kardeş dergi 11 Ocak 1951 (Fil Mohini) sayısı kapağı.jpg
Doğan Kardeş'in Fil Mohini için çıkardığı 1951 tarihli özel sayısının kapağı
Editör Vedat Nedim Tör
Şevket Rado
Kategoriler Dergi
süreli yayınlar
Yayımcı Yapı Kredi Yayınları
İlk sayı 23 Nisan 1945
(Son Haziran 2008 aylık)
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Website http://www.ykykultur.com.tr

Doğan Kardeş 1945-1993 yılları arasında Türkiye'de aralıklar ile yayınlanmış popüler çocuk dergisidir. 2008 yılında çizgi roman ve manga dergisi olarak yeniden yayınlanmaya başlamıştır.

İlk kez 23 Nisan 1945 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası’nın desteğinde Şevket Rado ve Vedat Nedim Tör tarafından çıkartılmaya başlanmıştır. Yayınına son verdiği 1988 tarihine kadar 33 yıl boyunca çocuk dergiciliğinde bir efsane haline gelmiş olan dergi 4-5 kuşak boyunca çocukların anılarında derin izler bırakmıştır. Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kazım Taşkent’in İsviçre'nin Flims kasabasındaki Sunnehuesley yatılı okulunda okuyan 10 yaşındaki oğlu Doğan Taşkent'in 10 Nisan 1939 yılında Alpler’de meydana gelen bir heyelan sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine onun anısını yaşatmak için onun adını taşıyan bir çocuk dergisi yayınlamaya karar vermesiyle 1945 yılında Doğan Kardeş çıkmaya başladı. Yıllar boyunca Türkiye’de çocukların en yakın dostu olan bu efsanevi dergide Suna Kan'dan İdil Biret'e, Coşkun Aral'dan Pınar Kür'e, Talat Halman'dan Sezgin Burak ve Garo Mafyan'a kadar, günümüzün birçok ünlü isminin imzalarına henüz hepsi birer çocukken ilk önce Doğan Kardeş'te rastlandı. Suna Kan ve İdil Biret yurt dışında eğitim gören birer harika çocukken gönderdikleri mektuplar dergide yayınlanıyordu. Zamanın Hindistan Başbakanı Jawaharlal Nehru'nun Türk Çocuklarına armağan ettiği yavru fil "Mohini" o zaman henüz ortaokula giden Sezgin Burak'ı da çok etkilemiş ve dergiye çizip gönderdiği karikatür Doğan Kardeş'in fil Mohini için çıkarttığı özel sayıda yayınlanmıştı.[1]

Eğlendirici olduğu kadar eğitici de bir dergi olduğu kabul edildiğinden anne ve babalar tarafından çocuklarına "Teksas-Tommiks" türü çizgi romanlar yerine "Doğan Kardeş" okumaları öneriliyordu. İçinde yazılar ve karikatürlerin yanı sıra çizgi romanlar da vardı. Bunlardan bazıları "Kahraman Ozan Hugo", "İkiz Kardeşler", "Profesör Tonton", "Hayvanlar Çiftliği", "Tortaks", "Şirinler", "Kara Kedi" ve "Altın Papuçlar" hemen akla gelenlerdir. 1960'larda da çocukların fanatiği olduğu bir dergi olmayı sürdüren Doğan Kardeş'in bu yıllardaki en popüler çizgi romanı "Ateştop" derginin lokomotif macerasıydı ve ön kapaktan itibaren yer alıyordu. (Orijinali Slyvia ve Gerry Anderson'ın FireballXL5'dır). Bir ara sponsoru olan Yapı Kredi Bankası şubelerinden de müşterilerine ücretsiz olarak dağıtılan dergi 1988 yılında yayınına son verdi. 1 Şubat 2008'de Yapı Kredi Yayınları aynı kapak logosunu kullanarak dergiyi tekrar aylık olarak yayınlamaya başladı. Küçüklerden çok büyüklere hitab eden maceralar içeren bu yeni "Doğan Kardeş" serisi 38. sayısıyla birlikte dergi formatını terkederek "çizgi albüm" formatına dönüşmüştür. Daha önce, sayıdan sayıya değişen ve her fasikülde dört ilâ sekizi birden aynı anda yayımlanan albümlerin tamamı Mart 2011'de çıkan 38. sayıda sona ermiştir. "Doğan Kardeş"te yayımlanmış maceralar bundan sonra artık aynı yayınevi tarafından bağımsız albümler halinde yayımlanmaya devam edilecektir.[2][3]

Doğan Kardeş Yayınları'nın çıkarttığı diğer kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğan Kardeş Yayınları "Doğan Kardeş Dergisi"nden başka bir takım kültür, edebiyat ve bilim kitabı da yayınlamıştı. Bu kitaplardan bazıları şunlardır:

 • "Atlantis" Hans Dominik (1955)
 • "Kon-Tiki" Thor Heyerdahl, (1956)
 • "Don Kişot" Cervantes (1957)
 • "İyi İnsan İyi politikacı" F.W. Foerster (1960)
 • "Duygulu Dostlar" M. Ebner Eschenbach (1961)
 • "Yazının Hikayesi" Hasan Ali Ediz (1962)
 • "Çalgıcı Dostlar" Grimm Kardeşlerden Masallar (1963) 8.baskı. Çeviren Orhan Şevket Yüksek.
 • "Dünyanın Dört Bucağından Dostlar"
 • "Tabiat-Ana Anlatıyor" Karl Ewald (1966)
 • "Gulliver'in Gezileri" Swift
 • "Keşifler ve İcatlar Ansiklopedisi"
 • "Üstü Kalsın" Cemal Süreya (1991)
 • "Kara Veda" Yazan: Frank Marrafino, Çizimler: Drew Rausch (2008, Manga: Korku/Gizem)
 • "Kaos Kapıları" Yazan ve Çizimler: Ryoko Mitsuki (2009, Manga: Fantastik)
Doğan Kardeş dergisinin Ekim 1966'da başlayan yeni serisinin ilk sayısının kapağı.
Şubat 2008'de tekrar yayınlanmaya başlanan Doğan Kardeş dergisinin ilk sayısının kapağı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.ergir.com/mohini.htm
 2. ^ "Doğan Kardeş Sayı: 38". idefix.com. 25 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. 
 3. ^ "Doğan Kardeş Sayı: 38". dunyakitap.com. 25 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]