Doğal konak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gana'da, Bushmeat pişirmeye yazırlanıyor, 2013. Bushmeat ebola da dahil olmak üzere birçok hastalığın hayvanlardan insanlara bulaşmasına neden olmaktadır.[1]

Doğal konak ya da nidus  (Latince "nest" kelimesinden) bir enfeksiyon hastalığının  etkeninin uzun süre konakladığı yerdir.[2] Canlı konaklar, hasta olmadan etkeni taşırlar veya ölümcül olmayan, asemptomatik ve subklinik enfeksiyon gösterirler . Doğal konaklar keşfedildikten sonra hastalığın yaşam döngüsü anlaşılır ve önleyici tedbirler daha etkin şekillerde alınır.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğal konaklara örnekler:

Eradikasyon çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı virüsler insan olmayan konakçıya sahip değildirler, çocuk felci virüsü ve çiçek hastalığı virüsü buna önemli örneklerdendir. Bu tarz virüsler eradikasyon çalışmaları için iyi adaylardır.

Ebola virus disease[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebolavirüsü gibi bazı etkenlerin doğal konakları hala belirsizliğini korumaktadır. [3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "25 people in Bakaklion, Cameroon killed due to eating of ape". 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2015. 
  2. ^ Aguirre, A. Alonso; Ostfeld, Richard; Daszak, Peter. New Directions in Conservation Medicine: Applied Cases of Ecological Health. Oxford University Press; 28 June 2012. ISBN 9780199731473. p. 196.
  3. ^ Biek, R, Walsh PD, Leroy EM, and Real LA (27 Ekim 2006). "Recent Common Ancestry of Ebola Zaire Virus Found in a Bat Reservoir". PLoS Pathogens. 26 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2013.