Diyarbakır Kitap Fuarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fuarın yapıldığı TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi, 22 Mayıs 2011.

Diyarbakır Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen kitap fuarıdır. İlki 2010'da yapıldı. İkincisi, 17-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşti.[1] Fuar, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde yapılmaktadır.

2010[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır Kitap Fuarı'nın ilki, 2010 yılında gerçekleşti. Toplam altı gün sürdü. Mıgırdiç Margosyan, Doğan Hızlan, Altan Öymen, Zeynep Oral, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Muhsin Kızılkaya, Hicri İzgören, Sezai Sarıoğlu, Füruzan ve Ömer Türkeş gibi yazar, şair ve bilim insanları katıldı.[2]

2011[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayşe Kulin, 2. Diyarbakır Kitap Fuarı'nda imza verirken

İkinci Diyarbakır Kitap Fuarı, 17-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşti. Ayrıca fuar ile eş zamanlı olarak Diyarbakır 2. Eğitim Fuarı da yapıldı. Fuara, yüz on üç yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılıdı.[1] Altın gün sürecek fuarın ikincisine, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Tarık Ziya Ekinci, Oya Baydar, Ece Temelkuran, Mıgırdiç Margosyan, Füruzan, Can Dündar, Ahmet Telli, Melek Ulagay, Haydar Ergülen, Jaklin Çelik, Ahmet Büke, Bejan Matur, Semih Gümüş, Arjen Ari, Yavuz Ekinci, Şeyhmus Diken, Behçet Çelik, Muhsine Helimoğlu Yavuz, Hicri İzgören, Lal Laleş gibi birçok yazar, şair ve akademisyen konuk oldu. Ayrıca fuarda, Suya Düşen Gölge: Munzur ve Hasankeyf adlı fotoğraf sergisi İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlendi.

2012[değiştir | kaynağı değiştir]

Fuarın üçüncüsü, 22-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuara yaklaşık 135 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunu katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]