Vasco da Gama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vasco da Gama
Doğum1460 veya 1469
Sines, Alentejo, Portekiz Krallığı
Ölüm24 Aralık 1524
Koçi, Portekiz Hindistanı
MeslekKâşif, Hindistan Genel Valisi
EvlilikCatarina de Ataíde
İmza

Vasco da Gama (Portekizce: Vasico dı Gama) (1469, Sines, Portekiz – 24 Aralık 1524, Koçi Kerala, Hindistan), Keşifler Çağı'nda yaşamış, Avrupa'nın en başarılı kâşiflerinden olan, Avrupa'dan çıkıp doğrudan Hindistan'a giden ilk kişi olarak bilinen, Portekizli denizcidir.

Portekiz kralı I. Manuel'e bağlı olarak, Doğu'nun hazinelerine ve Hristiyanlar için kutsal olduğuna inandıkları Hindistan topraklarına ulaşmakla görevlendirilmiştir. 1497'de, kendisinden önce Bartelemeu Dias'ın keşfettiği ve Afrika'yı dolanan Ümit Burnu'nu kadar uzanan deniz yolunu geliştirerek, Denizci Henri'nin başlattığı Portekiz deniz keşiflerine bir yenisini eklemiştir.

Avrupalıların Hindistan'a deniz yoluyla ulaşabilmeleri, Osmanlı Devleti'nin ve İran'ın ticarî alandaki üstünlüklerine son vermiş, deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştır.

Gittiği yerlerde Müslüman gemilerine karşı, özellikle hacdan gelen zengin gemilere karşı korsanlık yapmış, Calicut, Mombasa, ve Malindi gibi liman şehirlerinde, yerel halkla savaşıp, bu şehirleri topa tutmuştur.

Vasco da Gama'nın keşfinin 500. yıl kutlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasco da Gama'nın 1497'de Hindistan yolculuğuna çıkışı

1998 yılında Hindistan hükûmeti Gama'nın Hindistan'a ilk geldiği yer olan Calicut'ta özellikle ülkeye ve bölgeye turist çekmek amacıyla bu kutlamaları yapmak ister. Fakat başta Hindistan Komünist Partisi olmak üzere halk Vasko da Gama'nın gelmesiyle köleleştirme ve emperyalist sömürü döneminin başladığını söyleyerek bu kutlamalara karşı ayaklanır ve gösteriler düzenler. Bundan dolayı da 500. yıl kutlamaları Hindistan'da kutlanmaz ve hükûmet geri adım atmak durumunda kalır. Ancak tüm bunlara rağmen Vasco da Gama Portekizlilerin milli kahramanı olduğu için Portekiz'deki kutlamalarda bir değişiklik yapılmaz. Hatta bu kutlamalar daha da büyük bir şekilde Expo 98 kutlamaları ile birleştirilir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 11 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Nisan 2008 tarihinde erişildi.
  2. ^ [2] 3 Mayıs 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Nisan 2008 tarihinde erişildi.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]