Dicraeosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Dicraeosaurus
Dicraeosaurus Berlin.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Sauropodomorpha
Familya: Dicraeosauridae
Cins: Dicraeosaurus
Janensch, 1914
Türler
  • D. hansemanni Janensch, 1914
  • D. sattleri Janensch, 1914
Dicraeosaurus'un iskeleti

Dicraeosaurus, yaklaşık 195-141 milyon yıl önce Doğu Afrika'da yaşamış bir dinozordur. Adının anlamı Çatallıkertenkele'dir. Bu ismi omurgalarında bulunan çatallardan dolayı almıştır. 6 metre boyunda ve 13-20 metre uzunluğunda olan Dicraeosaurus bitkilerle beslenirdi.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ormanların derinliklerindeki Çatallıkertenkele, bitki ve tohumları yiyerek beslenirdi. Bu uzun boylu dinozorun ince, kırbaca benzyen bir kuyruğu, uzun ve kalem gibi ön dişleri ve ince uzun bir boynu vardı.

Çatallıkertenkele'nin başı gövdesine göre oldukça küçüktü. Ayrıca gözleri ve burun delikleri de küçük sayılırdı. Bir otobur olarak büyük etobur dinozorlar tarafından saldırıya uğradığı tahmin edilmektedir. Kendisini savunmak için zırhlı bir derisi ve keskin pençeleri yoktu. Ancak kuyruğunu kırbaç olarak kullanabilirdi. Bilim adamları, Çatallıkertenkele'nin düşmanlarından kaçacak kadar hızlı koşabildiğini düşünmektedirler.

Dicraeosaurus'un bulunuş hikâyesi de ilginç. Tanzanya'da 1907 yılında çok sayıda dinozor kemiğine rastlandı. Görünüşe bakılırsa nehrin ağzında birçok dinozor ölmüştü ve aralarında o zamana kadar bilinmeyen türler de yer alıyordu. Bunlardan biri de Çatallıkertenkele idi. Ama adının verilmesi 1935'te gerçekleşti.