Sauropoda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Sauropoda
Apatosaurus louisae iskeleti
Apatosaurus louisae iskeleti
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Alt şube: Vertebrata (Omurgalılar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Sauropodomorpha
İnfra takım: Sauropoda
Marsh, 1878
Alt gruplar[1]


Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Sauropoda ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Sauropoda ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Sauropoda, Saurischia takımından (kertenkele kalçalı) bir dinozor infra takımıdır. Şimdiye kadar bulunan en büyük olanı 37 metre (baştan kuyruğa) uzunluğundadır. Bu hayvanların çok uzun boyunları, uzun kuyrukları, gövdeleri ile kıyaslandığında küçük kafaları ve kalın sütun gibi bacakları vardı. Bazı türlerinin ulaştığı muazzam boyutları ile tanınırlar ve bu grubun üyeleri içinde karada yaşamış en büyük canlılar bulunur. Tanınmış cinsler içinde Brachiosaurus, Diplodocus ve Apatosaurus sayılabilir. Sauropoda ilk olarak Trias Dönemi'nin sonlarında ortaya çıktılar ve bu dönemde Plateosauridae familyasından hayvanlara benziyorlardı. Kretase'nin sonuna kadar yaygın olarak yaşadılar. Antarktika dahil olmak üzere tüm kıtalarda fosil buluntularına rastlanır.

Sauropoda adı Othniel Charles Marsh tarafından 1878 yılında çıkarılmıştır ve Antik Yunanca'da kertenkele ayağı anlamına gelir.[2] Sauropoda grubundan dinozorlar en çok tanınabilen dinozorlardır ve cüsseleri nedeniyle popüler kültürde sıkça karşılaşılır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Holtz, Thomas R. Jr. (2012) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2011 Appendix. 12 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Marsh, O.C. (1878). "Principal characters of American Jurassic dinosaurs. Part I"". American Journal of Science and Arts. Cilt 16. ss. 411-416.