Dev ağızlı köpekbalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Dev ağızlı köpekbalığı
Dosya:Megamouth shark japan.jpg, Mega mouth shark specimen.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Lamniformes
Familya: Megachasmidae
Cins: '''''Megachasma'''''
Tür: '''''M.pelagius'''''
Binominal adı
''Megachasma pelagius''
Taylor, Compagno & Struhsaker, 1983

Dev ağızlı köpekbalığı (Megachasma pelagios) sadece plankton ile beslendiği bilinen 3 köpekbalığı türünden birisidir. Megachasmidae familyasının tek cinsi olan Megachasma'nın tek türü'dür.

En sonuncusu 2004'ten sonra 9 yıl aradan sonra 2015 yılında olmak üzere, bugüne kadar ancak toplam 26 Dev ağızlı köpekbalığı görülmüş olduğu için, ve bunlardan sadece çok azı bilimsel incelenebilmiş olduğu için bu balık hakkında fazla bir şey bilinmemektedir.

Ölçülebilmiş olan en büyükleri 5,63 m uzunluğunda, 2004 yılında ölü olarak Tokyo'nun sahiline vuran bir dişi balık olmuştur. Ölçülebilmiş en küçükleri ise 2004 yılında Sumatra'nın açıklarında tutulmuş olan 1,77 m boyunda bir erkek balıktır.

Şimdiye kadar hem Atlantik Okyanusunda, hem de Hint Okyanusu ve Büyük Okyanusda görülmüş olmaları nedeniyle, dünyadaki bütün ılık denizlerde bu balık türüne rastlanabileceği tahmin edilmektedir. En sık Kaliforniya açıklarında ve Japon adalarının civarında görülmüşlerdir.

Dış özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

En çok göze çarpan özelliği, ismininde sebebi olan, vücudu için fazla büyük görünen kafası ve kısa burunu ile çok büyük ağzıdır. Sırtı koyu kahverengi, karnı soluk renktir. Ağızlarının üzerinde beyaz bir çizgi vardır, ama bunun görevi henüz bilinmemektedir.

Dev ağızlı köpekbalığının iki adet sırt yüzgeci, simetrik olmayan bir kuyruk yüzgeci, iki büyük göğüs yüzgeci ve iki küçük anal yüzgeci vardır. Ağırlığı 1 ile 1.5 ton arasında değişebilir.

Yaşadığı Alan

Davranışları ve yaşadığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiye kadar bütün okyanusların her bölümünde bulunmamış olsa da, bulunduğu yerler bütün dünyaya dağınık olduğu için, dev ağızlı köpekbalığının bütün okyanuslarda bulunabildiği tahmin edilir.

1884, 1990, 1999 ve 2001 yıllarında Kaliforniya yakınlarında, çiftleşmeye hazır olan erkek balıklar görüldüğü için, dev ağızlı köpekbalıklarının çiftleşmek için burada toplandıkları düşünülür.

Mide içeriklerinin araştırılması, dev ağızlı köpekbalıklarının en çok küçük karidesler (kril) ile beslendiklerini göstermiştir. Dev ağızlı köpekbalığı, dev köpekbalığı gibi ağızı açık şekilde gezerek suyu taramaz; aynı balina köpekbalığının yaptığı gibi o da aktif olarak suyu içine çeker ve filitre görevi olan solungaçlarından dışarıya püskürtür.

Bulunuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez bilimsel olarak tarif edilmesi, 1976 yılında Hawaii yakınlarında gerçekleşmiştir. Bir bilimsel araştırmalar yapan amerikan gemisinden sarkan bir halatı ısırıp bir daha bırakmayan bir 446 cm uzunluğunda erkek balığın sudan çıkarılması ve böylece tesadüfen bulunması ile gerçekleşmiştir. Bu balık iyice incelendikten sonra, Honolulu'da hala bugüne kadar durduğu Bernice P. Bishop Museum-müzesine konulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]