Dev ağızlı köpekbalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Dev ağızlı köpekbalığı
Megamouth shark Megachasma pelagios.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Lamniformes
Familya: Megachasmidae
Cins: '''''Megachasma'''''
Tür: '''''M.pelagius'''''
Binominal adı
''Megachasma pelagius''
Taylor, Compagno & Struhsaker, 1983

Dev ağızlı köpekbalığı (Megachasma pelagios) sadece plankton ile beslendiği bilinen 3 köpekbalığı türünden birisidir. Megachasmidae familyasının tek cinsi olan Megachasma'nın tek üyesidir.

En sonuncusu 2018 yılında olmak üzere, bugüne kadar ancak 99 dev ağızlı köpekbalığı görülmüş olup, bunlardan daha da azı bilimsel olarak incelenebilmiş olduğu için bu balık hakkındaki bilgiler oldukça kısıtlıdır.

Ölçülebilmiş olan en büyük dev ağızlı köpekbalığı 5,63 m uzunluğunda, 2004 yılında ölü olarak Tokyo'nun bir sahiline vuran bir dişi balık olmuştur. Ölçülebilmiş en küçükleri ise 2004 yılında Sumatra'nın açıklarında tutulmuş olan 1,77 m boyunda bir erkek balıktır.

Şimdiye kadar hem Atlantik Okyanusu'nda, hem de Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'ta görülmüş olmaları nedeniyle, dünyadaki bütün ılık denizlerde bu balık türüne rastlanabileceği tahmin edilmektedir. En sık Kaliforniya açıklarında ve Japon adalarının civarında görülmüşlerdir.

Dış özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

En çok göze çarpan özelliği, ismininde sebebi olan, vücudu için fazla büyük görünen kafası ve kısa burunu ile çok büyük ağzıdır. Sırtı koyu kahverengi, karnı soluk renktir. Ağızlarının üzerinde beyaz bir çizgi vardır, ama bunun görevi henüz bilinmemektedir.

Dev ağızlı köpekbalığının iki adet sırt yüzgeci, simetrik olmayan bir kuyruk yüzgeci, iki büyük göğüs yüzgeci ve iki küçük anal yüzgeci vardır. Ağırlığı 1 ile 1.5 ton arasında değişebilir.

Yaşadığı Alan

Davranışları ve yaşadığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

1884, 1990, 1999 ve 2001 yıllarında Kaliforniya yakınlarında, çiftleşmeye hazır olan erkek balıklar görüldüğü için, dev ağızlı köpekbalıklarının çiftleşmek için burada toplandıkları düşünülür.

Mide içeriklerinin araştırılması, dev ağızlı köpekbalıklarının en çok küçük karidesler (kril) ile beslendiklerini göstermiştir. Dev ağızlı köpekbalığı, dev köpekbalığı gibi ağzı açık şekilde gezerek suyu taramaz; aynı balina köpekbalığının yaptığı gibi o da aktif olarak suyu içine çeker ve filtre görevi gören solungaçlarından dışarıya püskürtür.

Bulunuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez bilimsel olarak tarif edilmesi, 1976 yılında Hawaii yakınlarında gerçekleşmiştir. Bir bilimsel araştırmalar yapan amerikan gemisinden sarkan bir halatı ısırıp bir daha bırakmayan bir 446 cm uzunluğunda erkek balığın sudan çıkarılması ve böylece tesadüfen bulunması ile gerçekleşmiştir. Bu balık iyice incelendikten sonra, Honolulu'da hala bugüne kadar durduğu Bernice P. Bishop Museum-müzesine konulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]