Dereboğazı, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dereboğazı, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Dereboğazı
—  Köy  —
Kahramanmaraş in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Rakım 2.700 m (8.858 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 3.600
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46100
İnternet sitesi: [2]

Dereboğazı, Kahramanmaraş/Merkez ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir Mahalle dir. 2014 yerel seçimlerinden sonra mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı köye bağlı dereden gelmektedir. Bu derenin birçok köye sulama yönünden faydaları olduğu için dere boğazı adı verilmiştir. Köyün sakinleri aslında bu bölgeyi ilk yılarda Kahramanmaraş Merkezden gelerek yazlık bağ evi olarak kullanmışlar ve daha sonraları yazlı-kışlı ikamet edilmeye başlanmıştır. Köy Kadılı ve Dereboğazı şeklinde iki ayrı obadan oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dereboğazı şehre yakın bir konumdadır sır barajının yapılmasıyla beraber şehir ile baraj arasındaki yol üstleri hareketlenmiştir.köy halkı dağ eteklerinde yol kenarlarına yerleşip şehirle daha yakın ilişki kurmuştur.

Köyde bulunan iki tane yurt ile çevre köylerden gelen öğrencilere barınma imkânı ve daha güzel okuma imkânı verilmektedir.

 EĞİTİM: Dereboğazı Kadılı Atatürk İlköğretim Okulu ve  Dereboğazı Yenioba İlköğretim okulu olmak  üzere iki okulu mevcuttur.Ancak Dereboğazı Kadılı Atatürk İlköğretim Okulu dört ayrı binadan oluşmakta 1.2.3 sınıfların okuduğu bir bina,4.5. sınıfların okuduğu bir bina , anasınıfının okuduğu bir bina ve 4 sınıf ve bir bilişim teknolojileri sınıfı olmak  üzere ikinci kademe öğrencilerinin bulunduğu diğer bina olmak üzere eğitim öğretim yürütülmektedir.Okul Müdürü Ökkeş AYCİL(0535 2758052)müdür yardımcısı Tevfik Fırat'tır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 31 km uzaklıktadır. Ulaşım imkânı çok kolaydır. Yolun sonu sır barajıdır. İnciriyle meşhurdur. Özellikle sarı inciri ve bardak inciri köyün en meşhur incirleridir.suları şifalıdır. Şeker hastaları ve kalp hastaları için rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sularda yapılan banyolar soft etki bırakır. Suların tadı hafif acımsıdır ve ellerde kayganlık etkisi bırakır.Dereboğazına ait Yavşan yaylası 15.12.2009 Tarihli Çevre Ve Orman Bakanlığının olurları ile TABİAT PARKI ilan edilmiş olup Kahramanmaraş'ın önemli mesire yerlerindendir. Bu parka ulaşmak için Kahramanmaraş DEREBOĞAZI köyü üzerinden 7 KM daha gitmek gerekir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kahramanmaraş şehrine yakın ve yükseltisi az ( 700 m.civarında)olmasına rağmen kışın kar yağışları biraz daha fazladır.Yükseltinin kısa mesafede değişmesi, kısa mesafede klimatik özellikleride etkilemekte buna bağlı olarakta bitki türleri değişmekte ve çeşitlenmektedir.Dereboğazı'nın en ilginç özelliği rüzgarıdır. Tam bir boğaz olduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi rüzgârı dinmez.Nur Dağlarının en kuzey ucunda bulunan Ceyhan vadisindeki lokal yüksek basınç alanınından alçak basınç alanına doğru oluşan bir akımdan dolayı rüzgar yazın sürekli olarak esmektedir. Lâkin bu rüzgâr kendini ilk bahar ve sonbahar aylarında dinlenmeye alır.Hakim rüzgar yönü batı sektörlüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

align="right" 3756

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 3500
2008 1870
2007 1650
2000 1529
1997 1518

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi merkezde bulunan fabrikalarda çalışmaya, yöresel nakış, dikiş, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca dağlık bir bölge olduğu için tarım alanlarının az olması sebebi ile insanlar ticarete yönelmiş ve çeşitli sektörlerde faliyet göstermektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içindeki yol parke taş döşelidir. Köyde elektrik ve sabit telefon ve 2 adet internet kafe vardır. Dereboğazı Yardımlaşma ve Dayanışma derneği bünyesinde 3 Adet spor kulübü (futbol,güreş,tekvando ve judo)vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]