Kör Pew

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pew, Amiral Benbow Hanı önünde, bölge muhafızlarından kaçmaya çalışırken kaçan korsan dostlarından yardım istiyor. N. C. Wyeth'in ilüstrasyonu, Define Adası, 1911 baskısı.

Kör Pew (İngilizce Blind Pew-Piyu okunur) Robert Louis Stevenson'ın Korsan romanı Define Adası'ndaki karakterlerden biridir.

Korsan Kaptan Flint'in mürettebatından olan Pew, bir çatışmada gözlerini kaybetmiştir (Marinelbaşı Long John Silver da aynı çatışmada bir bacağını kaybetmiştir). Flint'in ölümünden sonra Pew, aralarında Kara Köpek'in de olduğu Silver idaresindeki eski korsan mürettebatıyla beraber Karayipler'deki Define Adası olarak bilinen adada gömülü olan hazinenin haritasını yanında taşıyan ikinci kaptanı Billy Bones'un peşine düşmüştür. Bones'u Batı İngiltere'de Amiral Benbow Hanı'nda bulup onu haritayı vermesi konusunda uyarmak için önce Kara Köpek, sonra Pew ziyaret etmişlerdir. Zaten kalbi zayıf olan Bones kalp krizi geçirip ölünce korsanlar gece terkedilmiş hanı basıp Bones'un eski denizci sandığında haritayı ararlar. Ama sandığın hancı kadın ve oğlu Jim Hawkins tarafından gündüz açılıp haritanın alındığını anladıklarında, onların çevrede saklandıklarını anlayıp etrafı araştırmaya başlarlar. Ama araştırmaları o sırada çıkagelen bölge şerifi Dance ve atlı adamları tarafından kesilr. Diğer korsanlar panikle kaçarken atların gürültüsünden başı dönen Pew, kaçan arkadaşlarından boş yere yardım ister. Ama yanlışlıkla şerifin atına doğru koşar ve ezilerek ölür. Kaçan korsanlar koydaki bir tekneye atlayıp kaçarlar. Bu olanları izleyen Jim Hawkins, gizli haritayı ayrıca bölge yargıcı da olan Dr.Livesey ve yerel soylu Squire Trelawney huzurunda açar. Trelawney hazineyi aramak için bir gemi hazırlatır. Kaçan korsanların daha sonra Long John Silver'ın hazırladığı mürettebatta olduğu öğrenilir. Bunlardan Kara Köpek, Silver'ın hanı Spy Glass'ta Jim Hawkins tarafından fark edilir, ama diğer korsanlar tarafından fark edilmez.

Sinema, televizyon ve tiyatroda Lon Chaney, William V. Mong, John Laurie, Jacques Garcia, Paul Muller, David Collings, Christopher Lee, Paul Johnstone, Rob Rackstraw, Charles Augins, Jerry Nelson, John Payne, Keith Allen gibi oyuncular tarafından canlandırılmıştır.