İçeriğe atla

Damla sakızı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakız damlaları

Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen bir reçinedir.[1] Geleneksel olarak Sakız Adası ve Çeşme'de üretilmektedir.

Aslında sıvı olan damla sakızı güneşte kurutularak sert ve dağılgan yarı saydam damlacıklar haline getirilir. Ağızda çiğnendiğinde yumuşar ve mat parlak beyaz renk alır. Başta buruk bir tadı olmasına rağmen bir süre çiğnendiğinde ağza çam kokusunu andıran bir ferahlık verir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakız ağacının dalından aşağı damlayan bir sakız damlacığı

Sakız Adası[değiştir | kaynağı değiştir]

Adadaki damla sakızı üretimi kökeni Orta Çağ'a varan köylerin oluşturduğu bir kooperatif tarafından kontrol altına alınmıştır. Pirgi köyünde küçük bir damla sakızı müzesi de bulunmaktadır.[2] Avrupa Birliği Sakız Adası'ndaki damla sakızı üretimini isimlendirme korumasına almıştır.

Çeşme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakız Adası'ndan başka Çeşme Yarımadası'nda da geleneksel olarak bir miktar damla sakızı üretilmektedir. Sakız Adası'ndan sadece 8 km uzaklıkta olan bu bölge de adadakine benzer elverişli iklim koşullarına sahiptir.[3] TEMA Vakfı Çeşme'de mevcut doğal sakız ağaçlarının korunması ve yenilerinin dikilmesi için bir çalışma yapmaktadır. Projenin bir parçası da damla sakızı üretiminin ticari olarak çekici hale getirilmesini sağlayarak ağaçların korunmasıdır. Proje çerçevesinde 2008 ve 2011 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından sağlanan 149 hektar alana 3000 adet sakız ağacı dikilmiştir. Projenin 2016 yılına kadar sürdürülmesi hedeflenmektedir.[4]

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Damla sakızı, Türk mutfağı, Yunan mutfağı ve Arap mutfağı gibi Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan halkların yemek kültürlerinde kullanıma sahiptir.[5] Dondurma, sütlaç, salep ve lokum damla sakızı içeren tatlılardan bazılarıdır. Mastika, damla sakızı aromalı bir Yunan içkisidir. Damla sakızı çiğneme amaçlı da kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marner, Franz-Josef; Freyer, Antje; Lex*, Johann (1 Ocak 1991). "Triterpenoids from gum mastic, the resin ofPistacia lentiscus". Phytochemistry (İngilizce). 30 (11): 3709-3712. doi:10.1016/0031-9422(91)80095-I. ISSN 0031-9422. 
  2. ^ "The Chios Mastiha Museum". 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2016. 
  3. ^ Burçin ÇOKUYSAL. "ECOLOGIC EVALUATION OF Pistacia lentiscus (MASTIC) IN ÇEŞME PENINSULA". 8 Ağustos 2018 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi. 
  4. ^ TEMA Foundation. "Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz Projesi'nde yeni bir dönem başlıyor". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2014. 
  5. ^ Wichmann, Anna. "Mastiha: The Unique Mastic Gum of Chios People Call 'White Gold'". Greek Reporter. 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2020. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]