Dünya Uygur Kurultayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya Uygur Kurultayı
Kokbayraq flag.svg
Kuruluş 16 Nisan 2004
Merkez Münih, Almanya
Başkan Rabiya Kadir
Resmî site www.uyghurcongress.org

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) (Uygurca: دۇنيا ئۇيغۇر قۇرۇلتىيى / Dunya Uyghur Qurultiyi), Sincan Uygur Özerk Bölgesi içindeki ve dışındaki Uygurların hak ve çıkarlarını savunmayı amaçlayan, sürgüne gönderilmiş Uygurların oluşturduğu uluslararası bir örgüttür. Uygurların sesini dünyaya duyurmak hedefiyle yola çıkan örgütün şimdiki başkanı Rabiya Kadir, onursal başkanı ise Mehmet Rıza Bekin'dir. Çin tarafından terör örgütü olarak kabul edilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

1992'de Türkiye'nin İstanbul şehrinde Türk Kara Kuvvetleri'nden emekli Tuğgeneral Rıza Bekin (daha sonra Doğu Türkistan Vakfı başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı onursal başkanı) ve yandaşları tarafından kurulan Doğu Türkistan Millî Kurultayı (Sherqiy Türkistan Milliy Qurultiyi)'ndan sonra İsmail Cengiz'in öncülüğünde kurulan Doğu Türkistan Millî Merkezi'nin daveti ile İstanbul'da yapılan istişare toplantılarının ardından kurulan Doğu Türkistan Kurultayı ile 1996'da Almanya'nın Münih şehrinde Dolkun İsa ve yandaşları tarafından kurulan Dünya Uygur Gençler Kurultayı (Dunya Uyghur Yashliri Qurultiyi) gibi küçük örgütler, 2004'te Erkin Alptekin (İsa Yusuf Alptekin'in oğlu) başkanlığında birleştirilerek Dünya Uygur Kurultayı oluşturulmuştur. Kurultayın kuruluşdaki esas adı Doğu Türkistan Kurultayı idi. Daha sonra bu isim Doğu Türkistan (Uyguristan) Kurultayı olarak değiştirildi. Akabinde yurdun milli, coğrafi ve tarihi adı olan Doğu Türkistan ismi kaldırılarak Uygur Kurultayı olarak değiştirildi. Bu değişiklik üzerine Doğu Türkistan'ın bütünlüğünü savunan bir grup Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek kardeşleriyle birlikte 2004 yılında Sürgündeki Doğu Türkistan Hükûmetinin etrafında birleştiler. Sürgün Hükûmeti'nin ilan edildiği İstanbul'da düzenlenen basın toplantısına Gen Rıza Bekin de katıldı. Doğu Türkistan Sürgün Hükûmeti'nin Başbakanlık görevine 2009 yılında İsmail Cengiz getirildi. Hükûmetin Cumhurbaşkanlığı görevini ise Ahmet İgemberdi yürütüyor.

2014 'te Doğu Türkistan Sürgün Hükûmetin Cumhurbaşkanlığı görevini Ehmetjan Osman, Başbakanlık görevini İsmail Cengiz yürütüyor. [1]4 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]