Dünya Şampiyonu Danny

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dünya Şampiyonu Danny
Yazarı Roald Dahl
Orijinal ismi Danny, the Champion of the World
Çevirmen Semih Özcan
Ülke United Kingdom İngiltere
Özgün dili İngilizce
Türü Çocuk
Yayınevi Jonathan Cape (orijinal)
Puffin Books (günümüz)
Anadilinde
basım tarihi
1975
Yayın ortamı Baskı (Ciltli, Karton Kapak)
Sayfa sayısı 224
ISBN

ISBN 0-14-032873-4 (orijinal)
ISBN 9789750708022

(Türkçe basım)

Dünya Şampiyonu Danny (İngilizce: Danny, the Champion of the World), İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan 1975 yılı çocuk kitabı. Hikâye küçük Danny ve babasının maceralarını anlatıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesini küçük yaşta kaybeden Danny, babasıyla birlikte şirin bir karavanda yaşamaktadır. Zamanını sahip oldukları benzin istasyonunda geçiren Danny, bir gün babasının aslında kaçak bir avcı olduğunu keşfeder. Önce çok üzülen sevimli Danny, daha sonra kaçak avcılığın aslında bir sanat olduğunu ve babasının da bir sanatçı olduğunu öğrenir. Babası her gece Hazell Ormanı'na giderek zorba Victor Hazell'in sülünlerini avlamaktadır. Bay Hazell mevsimin en büyük av partisine ev sahipliği yapmak üzere hazırlanırken, Danny ve babası sülünlerin hepsini avlamak üzere bir plan hazırlar. Böylece çok sevdiği babasıyla birlikte, soluğunuzu kesecek bir maceraya atılır...

TV Filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap Thames Television tarafından 1989 yılında bir TV filmine uyarlandı. Gavin Millar tarafından yönetilen filmin başrollerinde Samuel Irons, Jeremy Irons, Robbie Coltrane ve Cyril Cusack yer aldı.

Baskıları[değiştir | kaynağı değiştir]