Cadılar (kitap)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cadılar
The Witches
YazarRoald Dahl
ÇevirmenCelal Üster
ÜlkeUnited Kingdom İngiltere
Dilİngilizce
TürÇocuk
Yayım1983
YayımcıJonathan Cape
Sayfa208
ISBN9789750707841 (özgün)
978-0-14-132264-3 (Türkçe)
OCLC144596054

Cadılar (İngilizce: The Witches), İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan 1983 yılı çocuk kitabı. Hikâye cadıların maceralarını anlatmaktadır. Kitap 1990 yılında bir sinema filmine uyarlanmıştır.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

"Gerçek cadılar sıradan giysiler giyerler ve tıpkı sıradan kadınlara benzerler. Sıradan evlerde otururlar ve sıradan işlerde çalışırlar. Onları yakalamak işte bu yüzden çok zordur. Gerçek bir cadı çocukları günahı kadar sevmez, çocuklardan nefret eder, çocuk görünce kan başına sıçrar."

Cadıların Cadısı, İngiltere'deki tüm çocuklardan kurtulmak için korkunç bir plan yapar. Önce, cadılar şeker dükkânlarını ele geçireceklerdir. Sonra, dükkânların vitrinine bir ilan yapıştırıp büyük açılış günü bütün çocuklara bedava şeker ve çikolata dağıtılacağını duyuracaklardır. İçlerinde, Cadıların Cadısı'nın hazırlardığı Formül 86 Zaman Ayarlı Fareyapan İksiri olan bu şeker ve çikolatalar çocukları fareye çevirecektir! Sonra da cadılar çocukları fare kapanlarına kısıracaktır! Hikâyemizin anlatıcısı olan küçük oğlan bu acımasız plana kulak misafiri olur. Neyse ki ninesi cadılar hakkında her şeyi bilmektedir. Ne yazık ki, ninesine akıl danışamadan kendisini fareye dönüşmüş bulur. Cadılar zafer kazanacak mıdır? İngiltere'deki çocukların sonu mu gelecektir? Ve ninenin eksik olan parmağının arkasındaki sır nedir? Bu kitapta tüm bu soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]