Cyperus

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Cyperus
Cyperus diffusus1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Angiosperms
Sınıf: Monocots
Takım: Commelinids
Alt takım: Poales
Familya: Cyperaceae
Cins: Cyperus L.

Cyperus (Siperus) Papirüsgiller familyasından, çok yıllık, otsu gövdeli, Madagaskar menşeli, 2.500'ü aşkın türü bulunan, 1-2 metreye kadar boylanabilen bir bitki türüdür. İnce uzun duyarlı saplarının ucunda şeritler halinde ve şemsiye gibi dairesel şekilde çevresine açılan yaprakları vardır. Bu yaprakların merkezinde, Japon şemsiyesinin yaz ayları boyunca açan sarı yeşil renkli küçük ve gösterişsiz çiçekleri yer alır.

Alttaksonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı yukarı 600 türü bulunmaktadır. Örnek olarak, Cyperus hillebrandii, Cyperus aquatilis, Cyperus decompositus, Cyperus laevigatus, ve Cyperus virens verilebilir.

Bakımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitkinin duyarlı sapları kırılgan olduğundan özenle korunmaları gerekir. Bahçe bitkisi olarak çok zarif bir görüntüye sahip olan Japon şemsiyeleri, havuz kenarları ya da kendilerine ayrılan özel tarhlarda çok güzel durur, ayrıca evlerde ve balkonlarda saksı içinde de yetiştirilir.

Yazın susuz bırakılmamalı, kışın ise 13-15 derecenin altında bir sıcaklığa konulmamalıdır. Vejetatif olarak tepe çelikleri ile üretilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]