Craigslist

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Craigslist Inc.
TürüÖzel şirket
Kuruluş tarihi1995 (anonim 1999)
MerkezSan Francisco, ABD[1]
Hizmet alanı50 ülkede 570 şehirde
Girişimci(ler)Craig Newmark
Önemli kişilerJim Buckmaster (CEO)
ServislerWeb iletişimi
Çalışanlar30+
Websitewww.craigslist.org
Site türüSeri ilan, forum
ReklâmcılıkHiçbiri
Tescilİsteğe bağlı
Dillerİngilizce, Fransızca, Almanca, Felemenkçe, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce
Başlangıç1995
Mevcut durumuAktif

Craigslist, iş, konut, kişisel ürünler, hizmet alımı, konser vb. topluluk organizasyonları gibi ilanlar için bölümlerinin yanı sıra forum, özgeçmişler ile tartışmalar bölümlerinin de bulunduğu seri ilan sitesidir.

Craigslist, Craig Newmark tarafından 1996 yılında web tabanlı hizmetleriyle, diğer gizli kategorilerinin genişlemesinden önce, 1995 yılında San Francisco Körfez Bölgesinde yerel etkinliklerin tanıtılması ve yayılması için, arkadaşlar arasında bir e-posta dağıtım listesi olarak hizmet veriyordu. 2000 yılından itibaren daha fazla genişlemeye başlayan internet sitesi, günümüzde 50 ülkede hizmet vermektedir.

Craigslist, Kasım 2015'ten bu yana Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın aldığı idari tedbir kararı kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde erişime kapatılmıştır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "craigslist – Company Overview". Hoover's. 12 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2008. 
  2. ^ "(istanbul.craigslist.com.tr) hakkında uygulanmakta olan kararlar:". 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]