Corcovado Dişli Raylı Demiryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Corcovado Dişli Raylı Demiryolu, Rio de Janeiro, Brezilya

Corcovado Dişli Raylı Demiryolu (Portekizce: Trem do Corcovado) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan Corcovado Dağı ile Cosme Velho arasındaki dişli raylı demiryolu hattıdır. Bu hat yaklaşık 710 metre yükseklikteki dağın doruğuna kadar çıkmaktadır. Dağın doruğunda ise Kurtarıcı İsa heykeli ve Rio’nun kuşbakışı görülebileceği bir gözetleme platformu yer almaktadır.

Demiryolu hattı 3.8 kilometre uzunluğundadır. 1,000 mm çapında Riggenbach dişli raylı system kullanılmaktadır. Bu tren hattı 9 Ekim 1884 tarihinde imparator II. Pedro tarafından kullanıma açıldı. Zamanla buharlı trenlerin kullanımdan kalkmaya başlamasıyla, 1910 yılında Brezilya’da elektrikle çalışan ilk tren hattı olma unvanını aldı. 1980 yılında İsviçre’nin Winterthur şehrinde yer alan SLM firması tarafından modernize edildi.

Hat boyunca dört adet tren çalışır. Her tren iki vagondan oluşmaktadır. Normalde bu trenlerden üçü aynı anda çalışmaktadır. Dağı doruğu ile Cosme Velho arasında seferler her 20 dakikada bir yapılır, her sefer de yaklaşık olarak 20 dakika surer. Ortalama olarak saatte 540 yolcu taşınmaktadır. Hattın kapasitesinin limitli olmasından dolayı yoğun turizm dönemlerinde bekleme dönemleri uzun olabilmektedir. Hat her gün sabah 8:30 ile akşam 18:30 arası hizmet vermektedir.

Bu hattı kullanan tanınmış kişilerin başında Papa XII. Pius, Papa II. John Paul, Alberto Santos-Dumont, German Sueiro Vasquez, Albert Einstein ve Diana, Galler Prensesi gelmektedir.

Basılı yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Paineiras istasyonunda bir işaret

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]